Mies / isä ei auta itkevää lasta.
Jos lapsi vaikka kaatuu ja itkee, niin mies / lapsen isä vain sanoo, että kyllä se siitä ylös pääsee, ei siinä tullu edes haavaa!
Mielestäni kyse ei olekaan siitä, että pitäs ottaa syliin ja lohduttaa sen takia, että sais vaikka laastarin laittaa, vaan siitä, että lapsi tuntee olevansa tärkeä, hänestä huolehditaan ja oppii itekin välittämään toisista ja itsestään.
Onko tämä oikein vai väärin ajateltu?
Mies suuttuu ja alkaa moittia mua ties miksi, jos kommentoin miehen kylmää suhtautumista. Onko hän oikeassa?
Kommentit (3)
tottakai lasta lohdutetaan kun loukkaa, meillä lohdutetaan pahasta mielestäkin, vaikka aina ei tietenkään asiat mene niinkuin lapset tahtoo.
Se tosiaa hermostuu, että " aina sä olet tuollanen" , " älä taas alota" , yms -asiasta kehkeytyy kaikki maailman vääryydet käsittävä riita, eikä siinä auta puhua, kun mies raivoaa tai lähtee pois :(
Jos puhun väsymyksestäni tms., niin hänen kommenttinsa on helposti, että no arvaa, onko hän väsyny? Ja toki hänen työ on raskasta.