Pelkäätkö joutuvasi helvettiin?
Jos pelkäät, mietitkö sitä päivittäin? Vaikuttaako pelko jo jokapäiväiseen elämääsi?
Kommentit (17)
voiko sinun mielestä tehdä ihan mitä vain? eikä siitä joudu tilille? Miten jaksat elää, jos ajattelet et tässä on kaikki? Mitä mieltä kaikessa on?
Ihmisillä on järki ja tunteet ja useimmat osaavat niitä käyttää. Raamatun mukaankaan ei ole olemassa helvettiä, vaan kadotus tai paratiisi maan päällä. Tosin en ole ollenkaan vakuuttunut että raamatussa kaikki olisi totta.
taivaaseen pääsee vaan 140 000 ihmistä....
Jos helvetin pelko rupeaa vaivaamaan jokapäiväisessä elämässä, uskonnosta on tullut taakka ja taustalla taitaa olla jotain muuta, jota olisi ehkä syytä selvittää vaikka ammattilaisen kanssa juttelemalla. Ja jos tämmöinen helvettipelko on syntynyt jonkun pienen uskonliikeen piirissä, on aika ottaa ryhmään etäisyyttä.
Pelkäätkö itse tätä asiaa päivittäin?
Uskon että se on olemassa, samoin taivas.
Olen uskovainen
saa ikuisen elämän ja näkee kaikki rakkaat taas. Siis elämä ilman itkua, murhetta.
Mutta millaista ja missä. Se jää arvoitukseksi.
koska tiedän pääseväni taivaaseen Jumalan armosta.
koittaa joskus täällä maan päällä. Siellä ilakoivat hurskaat ja muut vain katoavat.
lähtö tulee kun tulee ja sitten kuule vain delaa...
ei tartte vastata jos on liian henkilökohtanen kysymys
helvettinäky, jota sitten hihhulit tiiraa hartaina. Voi tsiisus sentään :D.
ehkä sellainen on - sitähän ei kukaan tiedä. Se, ettei usko helvetin olemassaoloon, ei poista sen mahdollisuutta.
Mutta se, miten minä elän, sen TÄYTYY riittää, etten joudu. Ihminen vain olen, mutta ei kai nyt mahdottomia vaadita.