Sairaanhoitajien palkkavaatimukset nostaisivat kunnallisveroprosenttia n. 4 %-yksikköä.
Keskituloisella perheellä tämä tarkoittaisi 200 ¿ / kk. Oletko valmis nostamaan verorasitusta, jotta sairaanhoitajat saisivat 500-600 ¿:n palkankorotuksen? Tai vaihtoehtoisesti, mistä kunnan palveluista olet valmis luopumaan? Subjektiivinen päivähoito-oikeus, maksuton kirjasto, koululaisten kirjat, teiden ylläpito..?
Kommentit (28)
Maksaisin mieluusti vaikka 10 %-yksikköä lisää, että hoitajat saavat kunnon palkan raskaasta työstä!
On sen verran pieni palkka, että joka euro on tarpeen.
t: pph, palkka korotusten jälkeen muistaakseni 993 euroa kuussa
t. korkeasti koulutettu ja OIKEASTI pienituloinen, jota ei todellakaan kiinnosta alkaa maksamaan toisten parempituloisten palkankorotuksia omasta pienestä palkkapussistaan.
kunnilla on lukuisia työtekijöitä esim teknisen toimen puolella joiden palkat ovat tuplasti sairaanhoitajien palkat. Puhumattakaan lääkäreiden palkoista.
Sairaanhoitajat ovat todella palkan korotuksen ansainneet. Tseppiä! Toivottavsti eivät rivit rakoile!!
t. sosionomi
että korotuspaine olisi ollut n.6%-luokkaa. Silloin tarjottu korotus oli nyt vaadittua PUOLET PIENEMPI! Jos tuo menee lävitse niin paljonko nousee vero KAIKILTA?! En halua maksaa! Menoja on minullakin. nimin. perheemme elää yhdellä palkalla
pset helvettiin päiväkodeista, noin alkuunsa.
Mutta muutenkin, kunnilla ja valtiolla on lukematon määrä tyhjänpäiväisiä pikkuvirkamiehiä, joiden tärkein tehtävä on ylläpitää muutosta, joka vain haittaa niitä, jotka tekevät ns. oikeita töitä.
Hoitajat ovat todellakin palkkansa ansainneet.
T: TOimittaja.
Vierailija:
Lääkärien koulutus ja vastuu on sellainen, että heidän tulee saada tuplapalkka hoitsuihin verrattuna. Ainakin.
ei kunnilla ole varaa ja tehyläisten homma ei ole pitää suomen taloutta pystyssä!
jonka peruspalkka noin 1700 euroa ja koulutus yhtä pitkä kuin sairaanhoitajillakin. En olisi valmis ennestään pienestä palkastani luovuttamaan 200 euroa sairaanhoitajille kun itse tippuisin palkoissa lisää. Kunta-alalla on muitakin työntekijöitä kuin vain sairaanhoitajat.
- vähemmän kallista kulttuuria ja kaiken maailman typeriä apurahoja elään tuskaa poteville taiteilijoille. Tekisivät kunnon töitä perkele!
- vähemmän edustusmatkoja kunnallispoliitikoilla
- onko suurissa maataloustuissa mitään järkeä?
- virikelapset pois päiväkodeista
- sosiaalietuuksien karsiminen eli mm. ihmisten pakottaminen/ kannustaminen paljon tiukemmin ottamaan työtä vastaan
Kumpaa sinä tarvitset elääksesi enemmän: tuettuja kulttuuritaloja ja teattereita vai terveydenhuoltoa?
myös lähihoitajana osastotyötä ja voin kertoa että niin kiva kun sosionominakin olisi palkkaa lisää saada on meidän työ sosiaalialalla lastenleikkiä siihen hommaan verrattuna mitä sairaanhoitajat joutuvat tekemään /sietämään.
ONNEKSI nämä vaatimukset ovat sen verran naurettavia että tuskin menevät läpi...
Vierailija:
jonka peruspalkka noin 1700 euroa ja koulutus yhtä pitkä kuin sairaanhoitajillakin. En olisi valmis ennestään pienestä palkastani luovuttamaan 200 euroa sairaanhoitajille kun itse tippuisin palkoissa lisää. Kunta-alalla on muitakin työntekijöitä kuin vain sairaanhoitajat.
kuin tehyläisille, tehynkö pitäisi muidenkin asiat nyt hoitaa? Tosiasia on se, että Kaikki VUOROLLAAN, TÄSTÄ ON HYVÄ ALOITTAA JOTTA NAISVALTAISET ALAT SAADAAN JOSKUS POIS PALKKAKUOPASTA. oTTAA PÄÄHÄN TOMMONEN NAIVIUUS.
en tiedä missä olet ollut leikkimässä. Omat kokemukseni sairaalaelämästä: lähes pari tuntia päivässä aikaa palaveerata (meinasin nukahtaa), jossa lähes koko osaston hlö.kunta istuu perseet homeessa jauhamassa niitä näitä. Suuri osa työajasta kuluu akkojen keskinäiseen tappeluun. Omalla työpaikallani ei ole tällaiseen aikaa ja työvuorossa ollaan lähes aina yksin.
Nyt maksetaan lainoja kovalla kiireellä takaisin, mutta kuntasektorille ei anneta vastaavasti mitään vaikka kyse on kanslaisten hyvinvoinnista ja palveluiden turvaamisesta.
Esim. ihan turhaa on, jos jonkun täytyy käydä flunssan vuoksi hakemassa lääkärintodistus työnantajalle.
Ja oma esimerkki. Käyn verikokeissa lukuisia kertoja vuodessa reumalääkityksen vuoksi. Ennen aina lääkäri soitteli mulle verikokeiden tulokset, mutta se alkoi tuntua ihan turhalta resurssien haaskaukselta, kun arvot kerta toisensa jälkeen ok. Nykyisin haen verikokeiden tulokset itse, saan ne tulosteena, josta suoraan näkyy ovatko viitearvojen sisällä. Jos ovat, merkitsen ne itse reumavihkoon (josta reumahoitaja tai -lääkäri näkee ne tarvittaessa näppärästi) ja sillä hyvä. Jos taas on jossain häikkää, pyydän soittoajan. Tällä tavalla on jo kahdessa vuodessa säästynyt n. 10 lääkärin soittoaikaa ihan vain minun, yksittäisen potilaan, kohdalla... Sen tulosteen antaamiseen menee n. puoli minuuttia hoitajan aikaa ja sekään aika ei yleensä ole keltään pois, koska käyn ns. hiljaiseen aikaan, jolloin tiskille ei ole jonoa. Varmaan löytyisi paljon muitakin vastaavia tapoja toiminnan tehostamiseen ja terveydenhuoltojonojen lyhentämiseen.
ovat niitä jotka osaltaan vaikuttavat moniin kilpailukykytekijöihin, maan maineeseen jne jolla sitten taas hankitaan ulkomaista rahaa maahan jolla maksetaan ne sairaanhoitajien palkat.
ja sitten joku kirjoittaa sanelun puhtaaksi. Ihan ylimääräinen tyyppi se kirjuri, lääkärillä menisi ihan sama aika naputella tiedot itse kuin sanella nauhuriin.
Ja kyllä, niin uskomatonta kuin se onkin niin monilla poliklinikoilla eräs hidastava tekijä on juuri tuo että sanelun purku ei pysy perässä.
Samoin on monta muuta kohtaa, jossa tehostamisen varaa löytyy, kunhan sairaaloiden jotoon saataisiin hallinon ja tuotannon ammattilaisiakin ei ainoastaan keskiaikaisia lääkäreitä keskiaikaisine menetelmineen.
Esim. joku sauna kellumassa Töölönlahdella, HALOOOOOOO!!!! Ja paljonkohan tukia sekin taiteilija on saanut ennen kuin on saanut tämän saunansa sinne kellumaan. Siitä en ole valmis maksamaan. En ole myöskään valmis maksamaan uudesta musiikkitalosta niin kauan kun vanhuksemme makaavat paskoissaan tuntikausia kun hoitajia eikä sairaalapaikkoja ole tarpeeksi.