Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mistä saa selville onko henkilöllä maksuhäiriöitä?

Vierailija
17.09.2007 |

Olen vuokraamassa asuntoa ja mietityttää mistä tietää, että vuokralaisella ei oo esim. ulosotossa mitään tai muista maksuhäiriöistä?

Vai joutuuko tässä summassa vaan valkkaamaan vuokralaisen.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
17.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voit laittaa sen vuokrasopimuksen syntymisen ehdoksi.

Vierailija
2/2 |
17.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

toivoisin että huomiot myös ne joilla on luottotiedoissa merkintä. Suurin osa on varmaan epäluotettavia mutta kannattaa kysyä miksi ja miten merkintä on tullut ja antaa toiselle mahdollisuus selvittää. Sillä itselläni meni luottotiedot kun oli yhteisesti vuokrattu asunto miehen kanssa ja mies jätti vuokrat maksamatta, pimitti postin minulta jne. Sain tietää vasta kun kerran olinkin kotona yksin postintuloaikaan ja tuli kirje oikeudesta jossa oli oikeuden päätös perinnästä sun muusta ja luottotiedot oli mennyttä. Vähän sen jälkeen tuli kirje luottokunnalta.

Sen jälkeen olen aina itse maksanut vuokrani, enkä koskaan ole jättnyt maksamatta.

Eräs tuttuni oli taas nuorena ja hölmönä ja köyhänä jättänyt jonkun pikkulaskun maksamatta ja tiedot meni, sen jälkeen viisastui ja maksaa aina kaiken ajallaan

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla