Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka joku kehtaa marista siitä, että koulussa ruokana puuroa yhtenä päivänä!

Vierailija
17.09.2007 |

Nyt olisi todella aika jo avata silmät näkemään sen oman persuksen ulkopuolellakin oleva maailma!



Ja vaikka ei uskoisikaan pelastavansa sitä maailmaa, niin pakko kai tolloimmankin on tajuta, ettei yksi puuropäivä vuodessa ole lapsen kasvun ja kehityksen kannalta merkitsevä asia.



Ihan käsittämätöntä, miten itsekkäitä ja typeriä aikuisia täältäkin löytyy! Ja he ovat sitten esimerkkinä lapsilleen...

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
17.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

nälkäpäivän. Nykymuodossaan se on ihan turhanaikainen. Nälkä on afrikkalaisten ja muiden nälkäisten ihan omaa syytä.

Vierailija
2/5 |
17.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja varmaan sinä 2 ajattelet kuten Anna Abreu, että ei kannata miettiä historiaa, vaan ajatella tulevaisuutta kuten Ronaldoa.



Just yhtä fiksu on mielipiteesi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
17.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tarkoituksen mutten sitä että lapset ovat " sijaiskärsijöinä" . Monessakohan työpaikassa vietetään nälkäpäivää tai näiden joiden mielestä on hyvä kun ovat puurolla ja vedellä, mitäs teillä kotona sitten ruokana? Jatkuuko nälkäpäivän vietto myös kotona?

Vierailija
4/5 |
17.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan turhaa tästä on edes yrittää keskustella järkevästi.... joillekin kun on lusikalla annettu, vaikka elävätkin yltäkylläisyydessä.

Vierailija
5/5 |
17.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

1) koulussa on puuroa ruokana pari kertaa kuussa. Ei se ole mikään nälkäpäivän erikoisjuttu. Sinänsä se on ihan hyvää ruokaa ja on ok tarjota sitä lapsille. Ei puuron syöminen mitään kärsimystä ole, sehän on ihan hyvän makuistakin. Ja lapset eivät taatusti jaa ilman ravinteita, syöväthän ne kotona joka tapauksessa toisen aterian.



2) Ihan sama mitä nälkäpäivänä on koulussa ruokana, keräyksestä ne rahat kuitenkin tulevat eikä siitä " säästöstä" ruoassa. useimmilla paikkakunnilla kouluruoasta ei enää voi säästää. Se puuro on vain symbolinen merkki " myötäelämisestä" .



3) sitä kyllä ihmettelen, että miksi juuri nälkäpäivä on saanut tämmöisen kansallisen aseman kouluissa jne. Miksi ei esimerkiksi UNICEFin janopäivä tai aids-päivä tai joku vastaava? Mikä tekee juuri nälkäpäivästä erityisen?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi kolme