Suonenvetoa raskaana?
Miten ehkäisit suonenvetoa? Söitkö tai joitko jotain ihmelitkua, joka auttoi.
Auts,auts
Kommentit (9)
Auttaa mulla nyt ja edellisessäkin raskaudessa.
Tarkoitan lähinnä etteivät vaaranna sikiön kehitystä kuten esim rautatabletit liian aikaisin aloitettuina.
Ap
Ei sitä kielletty eikä siitä ole haittaakaan ollut lapsille. Mutta ei se minulta kokonaan suonenvetoja poistanut.
Vierailija:
Tarkoitan lähinnä etteivät vaaranna sikiön kehitystä kuten esim rautatabletit liian aikaisin aloitettuina.Ap
Vierailija:
Tarkoitan lähinnä etteivät vaaranna sikiön kehitystä kuten esim rautatabletit liian aikaisin aloitettuina.Ap
Magnesium ja jalkojen lämpimänä pito auttavat mulla.
koska liika rauta voi aiheuttaa epämuodostumia. En vain muista, että mitä pidettiin turvallisena aloitusajankohtana tuossa artikkelissa.
Neuvolassa yhden mielestä on sama, vaikka söisi rautaa heti alkuraskaudessa ja toisen mielestä taas vasta noin rv 20 alkaen. Ota tästä sitten selvää.
Ap
semmosia tabletteja missä on Magnesiumia, D-vitamiinia ja Kalkkia. Lisäksi juon paljon ja jos silti joskus yöllä tulee suonenveto, venytän jalkaa heti alkuunsa " vastakarvaan" .