Hitsi, flunssa tulossa... Miten voisin yrittää vielä estää?
Eilen jo aamulla kurkkua aristi, tänään herätessäni oli jo pahempi.Nenä tuntuu räkäiseltä ja päätä jomottaa. Aloitin eilen uudessa työpaikassa enkä haluaisi heti jäädä saikulle, voinko vielä jotenkin estää flunssan kehittymisen?
Kommentit (6)
Sinkillä on tosiaan ihan tutkimusnäyttöä flunssan ehkäisyssä ja keston lyhentämisessä.
Esim. apteekista Fluzinc, imeskelytabletti joka toinen tunti hereilläoloaikana.
Eli ota tarpeeksi!
Ei auttanut nuo neuvot, kun iski influenssa päälle - nyt jo toista viikkoa olen potenut.
Eilen kävin lääkärissä ja sanoi, että voi kestää kuukaudenkin, on tänä vuonna tosi sitkeä tuo Influenssa.
En saanut penisilliiniä, koska kuulemma viirus kyseessä, muita lääkkeitä kyllä.
Kiehuvaan veteen kahden sitruunan puristettu mehu, n. sentin pala raastettua inkivääriä ja hunajaa sen verran, että pystyy juomaan. (On aika pahaa, suoraan sanottuna)
Toista 3 x päivässä, kunnes oireet helpottavat.
Sitruunasta c-vitamiinia, inkivääri on luonnon antibiootti ja hunaja auttaa kipeään kurkkuun.
Itselle on ollut apu Yliopisto Apteekin sinkkitabletista. Se on sellainen isokokoinen imeskeltävä tabletti, joka sisältää myös c-vitamiinia. Kun sen laittaa illalla nukkumaan mennessä suuhun sulamaan, niin se sulaa tarpeeksi hitaasti = tarpeeksi pitkään valuu nieluun sinkkiä. Kaikki sinkkitabletit eivät ole itsellä toimineet. Nykyään teen tuon homman heti, kun vähän tuntuu että on flunssa tulossa, ja on toiminut.
Sinkkiceetä ja nenän huuhtelua