Kerro 3 tärkeintä syytä sille, mikset osallistu synnytystalkoisiin!
Niin, miksei teillä vipellä tusina pieniä jalkapareja?
Kommentit (309)
Koska asun Suomessa, jossa voin itse päättää omasta kehostani ja tehdä naisenakin valintoja.
Mulla ei ole miestä ollut 10 vuoteen.
1. Olen sinkku
2. Opinnot kesken, vain pätkätöitä
3. Olen jo yhden lapsen yh eikä rahkeet ehkä riittäisi toiseen lapseen
Kelpaako?
Paremmat talkoot olisivat sellaiset että maailmalta tuotaisiin orpoja lapsia köyhyydestä suomeen hyville vanhemmille.
Vierailija kirjoitti:
Mielenterveys
Tulotaso
Sama vastaaja vielä jatkaa:
Ikä
Kaksi lasta jo ennestään
Ei puolisoa
Koko puhe ihan absurdi..sehän tuli Miehen suusta-ne mitään synnytä, parempi siis pitää läpi ummessa vaan ainaki siihen saakka et seki mahdollisuus keksitään!
1. Ei ole ikinä ollut miestä enkä usko neitseelliseen sikiämiseen.
2. Olen työtön.
3. ...Niin.
Ja ainakin siihen asti hiljaa kunnes työnantajat siis kaikki sekä miesten että naisten, osallistuvat kuluihin. Joku kiinteä kulu kaikille työntekijöille ja antajille niin että ei vain naiset kärsi siitä!
En ole koskaan halunnut lapsia.
Olisi väärin sekä itseä että lasta kohtaan tehdä eitoivottu lapsi.
En suoraan sanottuna välitä pätkän vertaa suomalaisuuden säilymisestä.
1. Oma aika vähenisi liikaa
2. Raha-asiat
3. Työmäärä vapaa-ajalla kasvaisi liian suureksi
Eli periaatteessa jos mulle maksettaisiin normaalin palkan verran siitä, että synnytän lapsia ja olen kotona omien lasteni kanssa ja lisäksi saisin hoitajan meille hoitamaan niitä tarpeeksi usein, niin että saisin myös tarpeeksi omaa aikaa ja myös kodinhoitajan tekemään lisääntyneet kotityöt, niin sitten voisin ryhtyä synnytystalkoisiin! :) :) Myös sairaanhoitaja lasten sairastumisten sattuessa olisi ihana, on tosi rankkaa kun pienet lapset sairastaa. Käytännössähän tämä tulisi valtiolle niin kalliiksi, että ei onnistu.
Niin ja 2 lastahan mulla kyllä on, mutta kohdat 1 - 3 ovat painavat syyt sille, etten tehtaile enempää.
En ole koskaan halunnut lapsia kun en niistä pdä.
Mies ei ole koskaan halunnut lapsia.
Ollaan yli viiskymppisiä.
1. Olen onnellinen ilmankin.
2. Mies on onnellinen ilmankin.
3. Ei meillä olisi varaakaan.
Koska en halua. Ja sitä haluamattomuutta voisin vaikka perusteella tuloilla tai olemassa olevalla lapsella mutta turhaa sen koska kyse on oikeasti vain haluamattomuudesta.
1. Tavoittelen elämää, jossa itse viihdyn. Lapset eivät kuulu siihen.
2. Minulla on itsemääräämisoikeus omaan ruumiiseeni, enkä luovuta sitä kasvualustaksi toiselle olennolle valtiom hyväksi.
3. Ihmisiä on liikaa, soisin panostettavan ennemmin laatuun kuin määrään. Mieluummin lapsia tehkööt ne jotka niitä haluavat, jotka rakastavat niitä ja kykenevät niistä huolehtimaan.
1. Olen 40 v.
2. Terveys ei kestä uutta raskautta
3. En halua eneoää lapsia, en jaksaisi hoitaa nykyistäkään
Joko riittää pikkuhiljaa?
Näitä samoja aloituksia tehdään 9 päivässä!
Käyttäjä3474 kirjoitti:
1. Olen sinkku
2. Opinnot kesken, vain pätkätöitä
3. Olen jo yhden lapsen yh eikä rahkeet ehkä riittäisi toiseen lapseenKelpaako?
Ei oikein. Miehiä on tarjolla vaikka kuinka ja tulevaisuuden työelämä nyt vain tulee olemaan silppumaisempaa. Toinen on helpompi kokemuksen vuoksi. Joten bebetalkoisiin siitä!
1. Ikää yli 40
2. Lapsia on jo 7
3. Ei jaksa enää
Mielenterveys
Tulotaso