Mitä ajattelette tästä uutisesta?
Suomalaiset siittiövarastot ehtyivät
10.5.2008 10:16
Suomalaisten hedelmöityshoidoissa on alettu käyttää tanskalaisia lahjasiittiöitä.
Sanomalehti Kalevan mukaan lahjoitettujen siittiöiden kotimaiset varastot ovat ehtyneet, joten Oulussa ja Tampereella on turvauduttu tanskalaiseen siemennesteeseen.
Siittiöt kuljetetaan Suomeen lentokoneella tanskalaisesta Cryos-spermapankista, joka mainostaa olevansa Euroopan suurin spermapankki.
Väestöliiton Oulun-klinikan ylilääkäri Sinikka Nuojua-Huttunen kertoo Kalevan haastattelussa, että luovuttajat ovat kaikonneet uuden hedelmöityshoitolain takia. Se velvoittaa luovuttajat rekisteröitymään. Näin lapsella on täysi-ikäiseksi tultuaan oikeus saada tietää biologisen vanhempansa henkilöllisyys
Kommentit (2)
Niin kauan ok, kunhan nyt on suurin piirtein samaa rotua. Enemmin pohjoismaalaisia kuin minkään muun maalaisia siittiöitä.
Ehkä luovuttajat ovat parempaa väkeä siinä suhteessa.