Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nyt kannustinloukku iski mustikanpoimintaankin

Vierailija
10.08.2017 |

http://www.iltalehti.fi/tyoelama/201708092200314921_tb.shtml

Älkää enää kehottako marjan poimintaan.
Jotakuta juuri neuvottiin maksamaan 7000€ vippi marjanpoiminnalla. Aika paljon saa poimia, jos ämpärillisestä saa kympin.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
10.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannustinloukku? Eihän kyse ole kannustinloukusta vaan siitä että kun marjoja tarjotaan ostettavaksi niin paljon niin se laskee hintaa. Jos vaikka vuokra on 500 euroa ja yhden syksyn marjanpoiminnalla maksaa ehkä yhden kuun vuokran niin se on luokkaa "ihan kiva" mutta ei elätä sen enempää. Sama pätee muihinkin vastaaviin töihin. Asia ei parane vaikka kuinka poistettaisi kaikki tuet, jos niitä marjoja tai työntekijöitä nyt vaan on niin paljon että osa jää ilman ja lopuillekin voidaan maksaa huonoa palkkaa.

Vierailija
2/2 |
10.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä ennen oli paremmin. Kuukauden marjanpoimintatuloilla saattoi hyvinkin maksaa sen kuukauden vuokran ja ruuat, ja jäi vielä säästöönkin.

Nyt vaan ei ole enää marjanostajia toreilla ja kaupoissa niin kuin ennen. Ei onnistu se, että menet marjaämpärin kanssa takaovesta sisään ja kävelet kassan kautta ulos ruokakassin kanssa, jonka voit niiden marjojen myyntirahoilla maksaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan viisi