Häiritseekö teitä muita se että leikkuulaudoista vaikuttaa irtoavan puuta tai muovia joka saattaa päätyä ruokaan?
Mites lasiset tms. leikkuulaudat, onko teillä ollut käytössä? Googlettamalla kyllä tulee vastaan heti jonkun näkemys että "kiviset ja lasiset leikkuulaudat tuhoavat veitset". Mikä ratkaisuksi? Huolestuttaa erityisesti tuo muovin irtoaminen... Ostin juuri Prismasta bambusta tehdyn leikkuulaudan toiveikkaana mutta näköjään tuostakin irtoaa jotain.
Kommentit (3)
Minua ei juuri puunpalaset haittaa, mutta muovi sitäkin enemmän.
Muovin kohdalla ällöttää mahdollisuus, että sitä päätyy ruokaan, ja sitäpaitsi muovisissa leikkuulaudoissa on todettu elävän enemmän bekteereja kuin puisissa.
Puisten kohdalla tikkujen päätyminen ruokaa ei ole mulle ongema. Jos niitä tulee sypneeksi, ne ovat kosteudessa pehmenneet eivätkä tee haittaa.
Lasisesta leikkuulaudasta ruokaan päätyvät sirpaleet olisi kyllä todella pelottava ajatus. Juu ei, ei meille.
Miten sitä nyt ruokaan päätyisi? Eihän sitä lautaa vuolla ruokaa laittaessa.