Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Isä hoivakodissa, missä menee jaksamisen raja?

Vierailija
04.08.2017 |

Eli, isäni, jo vanha mies, muutti loppukeväästä hoivakotiin pahenevan fyysisen sairauden vuoksi. Tätä ennen vietti pitkiä jaksoja sairaalassa, yritti välillä asua omassa asunnossaan, mutta lopulta oli luovutettava.
Olen hoitanut kaikki hänen asiansa viime syksystä lähtien, muutot, kela-asiat, ruokakaupat, hoivapaikan saamisen jne. Tämä sairaus on sellainen, ettei kotisairaanhoidosta olisi ollut apua.
Olin helpottunut kun hoivapaikka järjestyi, hänellä siellä oma huone, ruoka tulee eteen ja ulkoilumahdollisuudet hyvät, pyörätuolissa istuu nykyään. Muisti pelaa.
Asumme samassa kaupungissa, ja olenkin käynyt päivittäin hänen luonaan, vienyt herkkuja ja lukemista yms.
Olen kuitenkin huomannut kokevani syyllisyyttä jos en joka päivä jaksa käydä: isäni on ( aina ollut) ns.hankala persoona, töksäyttelee, kiukuttelee, soittaa minulle ja haukkuu hoitajat, vaatii erikoisoikeuksia jne. Ymmärrän että tämä on kriiseilyä myös johtuen hänen sairaudestaan, mutta yhä enemmän huomaan ahdistuvani hänen käytöksestään ja häpeäväni hänen äksyilyjään. Olen ainut sukulainen lähellä, ja haluan olla tukena, mutta isä tajuamattaan kaataa niskaani asioita jotka eivät ole minun vallassani. Olen hoitaja itsekin, mutta sekin kyseenalaistetaan hänen taholtaan.
Mistään mieliala-asioista, kuolemanpelosta tai vastaavasta ei hänen kanssaan voi puhua, suuttuu heti. Rähjää myös puhelimessa siskolleni ja veljilleen, jotka ymmärrettävästi kuulumisia kysyvät. Minua ärsyttää ja ahdistaa tuo käytös.
Kenelläkään kokemuksia? En ole isääni hylkäämässä, etsin ehkä omia rajoja. Isäni on aina ollut kova puuttumaan elämääni. Tämä syyllisyydentunto on ehkä pahin ( siis jos en käy), pakko kai tässä itseäkin kuitenkin ajatella. Viime vuosi oli kuitenkin raskas, kun hän viimein hoitopaikan sai, olin niin poikki että melkein romahdin.
Olen nyt alaa vaihtamassa, siksi kotona, yh:na kahdelle teinille.
Kiitos kokemuksista ja asiallisista näkökulmista!
Ystävällisesti, Ap..

Kommentit (28)

Vierailija
1/28 |
04.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuinka usein siis käyt isäsi luona?

Vierailija
2/28 |
04.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käyt vierailulla oman jaksamisesi mukaan, enempää ei voi vaatia. Lapset on tärkeämmät hoidettavat kuin vanhempi.

Itsellä isä oli hoivakodissa kun oma lapseni oli leikki-ikäinen, työelämään palatessa ei luonnollisesti tunnit riittäneet. Omaa syyttelyä helpotti se että vaikka olin käynyt, isä ei sitä paria minuuttia pidempään muistanut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/28 |
04.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuinka usein olisit tekemissä isäsi kanssa, jos hän olisi täysin terve? Ei tuossa sun auta muu kuin ottaa etäisyyttä. Ryhdyt käymään kerran viikossa, soittelet pari kertaa viikossa. Sulla on kaksi lasta ja työ, jotka vaativat sulta myös, ne lapset varsinkin. Eli asiat tärkeysärjestykseen, niin kirpeältä kuin se ehkä tuntuukin.  Nimim. oman äidin ja mummon omaishoitajana toiminut..

Vierailija
4/28 |
04.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi voi, kuulostaa siltä että olet jaksamisesi äärirajoilla. Pahinta on isäsi äksyily. Voisiko siitä edes yrittää keskustella hänen kanssaan? Pyytää ettei hän äksyilisi hoitajille?

Luulen että sinun on pakko harventaa käyntejäsi että jaksat paremmin. Siinä ei ole mitään paheksuttavaa. Ei ihminen voi tehdä enempää kuin jaksaa.

Vierailija
5/28 |
04.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivon sinulle ap kovasti voimia tähän elämäntilanteeseesi! Monta asiaa sinulla samanaikaisesti: isän sairastuminen ja hoidosta huolehtiminen, ehkä surukin oman vanhemman väistämättömästä hiipumisesta. Sitten omat teini-ikäiset lapset ja heidän tarpeensa, omat työkuviot ja itsestä huolehtiminen.

Tunnistan nuo samat tunteet itsessäni. Minulla on melkein vastaava tilanne ja ehkä juuri syyllisyys on kaikista raskainta. Tuntuu, etten riitä kenellekään.

Ja nimenomaan tuo omasta vanhemmasta irrouttautuminen on ollut vaikeaa. Olen aina ollut kiltti ja miellyttämisenhaluinen ja sitä oma vanhempani käyttää syyllistämällä hyväkseen. Itseni kanssa tässä on saanut opetella uusia juttuja ja omia rajojaan.

Jaksamista ja kaikkea hyvää sinulle ap!

Vierailija
6/28 |
04.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Armahda itseäsi, olet tehnyt todella paljon. Teinitkin tarvitsevat äitiä. 

Isäni kuoli 2014, sairasti tiiviin 5 kk jakson, jolloin oli itse välillä kotona ja välillä sairaalassa, josta kotiutettiin kotona pärjäämättömässä tilassa taas kotiin. Asun 300 km päässä ja olin kännykän kautta 24 h hälytystilassa, isä sekavana toisessa päässä. Olin ihan puhki tuon jälkeen, unirytmi oli ihan sekaisin, en saanut nukuttua. Töissä vielä yt.t ja isoja muutoksia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/28 |
04.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos tähän asti vastanneille.

Ennen sairastumista olimme päivittäin tekemisissä, hän vähintään soitti 1-2 kertaa päivässä, tai kävi kahvilla meillä kerran päivässä. Asuimme kuitenkin n.puolen kilometrin etäisyydellä.

Kun lapset olivat pieniä, hän hoiti heitä usein ja mielellään, ja koen jotenkin " maksavani velkaa" takaisin, koska olen kiitollinen jälkikäteen.

Tuo joka päivä näkeminen silloin, on ehkä hänen puoleltaan jonkinlaista riippuvaisuutta, mutta on muuten erakkoluonne, jolla ei muuta sosiaalista elämää. Edesmenneet appivanhempani olivat myös lähes päivittäin tekemisissä, usein työni ja lastenhoidon merkeissä, viettivät muutenkin mielellään aikaa muksujen kanssa kalalla, marjastaen jne. Tämä oli meidän tapa elää ja olla. Joskus ärsytti, mutta eipä se kahvittelu päivittäin niin paha juttu ollut.

Olen nyt käynyt päivittäin isän luona edes pistäytymässä, paitsi silloin kun ahdistaa liikaa tai on muuta menoa esim.teinien kanssa.

Työssä en nyt ole, koska opiskelen. Suoraan sanoen isän sairastuminen, siihen päälle lasteni asiat ja ongelmat ( eivät suuria mutta kuitenkin), ovat vieneet voimia niin, että illalla olen kuin täyden työpäivän tehnyt. Kun olin työssä sairaalassa vaativassa yksikössä, en edes silloin ollut näin " kaikkeni antanut".

Milloin tämä syyllisyys helpottaa? Olenko oikeasti velkaa ( henkistä)?

Nyt kun nuorimmaiseni koulu taas alkaa, se menee kaiken edelle, myös isosiskonsa asiat. Mutta tuo isä..en haluaisi elää aina tois(T)en elämää vaan omaani. Ehkä olen liian kiltti? Ap

Vierailija
8/28 |
04.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin, ja isäni on siis muististaan partaveitsi, lukee paljon, tekee ristikoita, seuraa politiikkaa..

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/28 |
04.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Entäs jos alat vähentää käyntejä pikku hiljaa, jätät yhden kerran pois ja kun huomaat, että isä pärjää, jätät pois enemmän. Muuta vaikka soittopäiviksi. Käyt muutaman kerran viikossa, soitat muulloin. Nämä jutut on vaikeita, koska itse tulee jollain lailla riippuvaiseksi siitä hoitamisesta. Kovin työ on itsen kanssa. Tee ap aikataulu isän taapaamisiin ja soittamisiin. Voitko soittaa välillä vain hoitajalle, ja tiedustella isäsi kuulumiset.

Vierailija
10/28 |
04.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos mielipiteistä ja vertaistuesta. Olen ollut tällainen syyllistyjä ja kiltti aina, en halua riidellä tai olla liian itsekäs. Teineihin minulla on hyvät ja rakastavat välit, en takerru enkä aiokaan kun lähtevät pesästä.

Tietysti tämä, kun en nyt ole työelämässä, vielä lisää sitä omaa tunnetta että olen itsekäs jos en käy, kun onhan mulla muka aikaa. Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/28 |
04.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuli mieleen, että voisiko isäsi äksyillä siksi, että kokee ettei häntä enää kohdella täysivaltaisena aikuisena, vaan ikäänkuin hoivattavana lapsena? Eli teidän molempien tilanteeseen voisi olla avuksi, jos vähentäisit käyntejä ja käydessäsi et kohtelisi isääsi potilaana.

Vierailija
12/28 |
04.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tuli mieleen, että voisiko isäsi äksyillä siksi, että kokee ettei häntä enää kohdella täysivaltaisena aikuisena, vaan ikäänkuin hoivattavana lapsena? Eli teidän molempien tilanteeseen voisi olla avuksi, jos vähentäisit käyntejä ja käydessäsi et kohtelisi isääsi potilaana.

Tämäkin on varmaan totta. On aina ollut hyvin itsellinen omine tapoineen. Hänen kanssaan ei vaan paljoa voi keskustella asioista, kun hänen keskustelunsa koskee lähes aina sitä mitä hoitajat nyt ovat tehneet/ jättäneet tekemättä, mikä on nyt vointi jne. Yritän jutustella ihan muusta ( tietenkin kuunnellen ja kertoen myös mielipiteitä hoidollisiin asioihin ammatistani johtuen), mutta hankalaa se on. Hän keskeyttää, torjuu, ei ymmärrä. Jotkut lasten asioistakin ovat sellaisia ettei niistä voi jutella kuin suodattaen, koska hän besserwisseröi aika lailla.

Joskus sanon etten nyt pääse käymään kun olen kipeä, muuten ihmettelee jos en käy toimittamassa milloin mitäkin asiaa- vaikka hoivakodissa siis hoitajat 24/7.ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/28 |
04.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet liian kiltti. Isäsi pompottaa sinua nyt mennen tullen palatessa. Jatkuville äksyilyille pistäisin stopin. Voit ihan hyvin sanoa, että nyt on oma jaksaminen kortilla ja et pääse käymään joka pvä. Vähennät käyntejä max 3 krt/vkossa. Joku tolkku tähän, sinun jaksamisesi vaikuttaa myös lapsiisi. Isäänsä voi rakastaa, vaikka välillä sanookin ei ja nyt riittää.

Vierailija
14/28 |
04.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Totta, en halua lapsieni kärsivän isäni sairaudesta.

He ovatkin ainoita joille isä ei rähise. Joskus kun käyn lasten kanssa, hän saattaa ärähtää minulle vaikkapa purkan syömisestä (!), lapsille ei rähise. Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/28 |
04.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pohdin itse samoja asioita ja koin syyllisyyttä. Minulla auttoi keskustelu terapeutin kanssa, sain selvyyttä omiin tuntemuksiin ja jaksamuseen. Kannattaa kokeilla.

Vierailija
16/28 |
04.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt sinun pitää järjestää itsellesi vapaita.

Eli keskustelet isäsi kanssa tilanteesta ja kerrot, että jatkossa onnistuvat käynnit esim. 3 krt/ viikko. Päivittäin vierailut varmasti kuormittavat.

Olisiko mahdollista, että omat teinisi pistäytyisivät joskus ilman sinua?

Vierailija
17/28 |
04.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kävisin pari kertaa viikossa. Kun ei tarvitse huolehtia henkilökunnan takia edes pärjäämisestä. Olen ollut vähän samanlaisessa tilanteessa, minunkin isältäni sairaus vei liikuntakyvyn. Olen ainoa lapsi ja äiti kuoli isää ennen. En olisi mitenkään voinut käydä joka päivä. Minun isäni onneksi ymmärsi. Kovasti voimia!

Vierailija
18/28 |
04.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos teille ihanille vastauksistanne! Ap

Vierailija
19/28 |
04.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosi monellahan omaiset käy ollenkaan, mikä on kyllä surullista. Minusta sinun pitää käydä ihan omien voimiesi mukaan, eikä kokea sitä pakkopullana. Kaksi kertaa kuussakin olisi mielestäni ihan ok, jos ihminen on hankala ja kuitenkin siellä hyvässä hoidossa.

Terkuin hoitsu, myöskin teinin yh.

20/28 |
04.08.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vähennä käynnit 1-2/vko ja lisäksi yksi soitto. Sisaresi voisi soittaa isälle esim 2 krt/vko. Kerrot isälle, että näin on nyt asiat, lasten ja oman opiskelun vuoksi ei ole mahdollisuutta enempään. Ohjaa tukeutumaan hoitopaikan hoitajiin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme yksi