Ai että mä vihaan uusia opiskelijoita...
Asun siis Helsingissä ja kahtena viime viikkona omaan kerrostaloon ja viereisiin on muuttanut kourallinen aloittavia opiskelijoita.
Tuolla meidän yhteisellä sisäpihalla bilettäneet nyt sitten 3 päivää putkeen.
Joka yö ihan hirveä jumputus maailman hirveintä suomiräppiä ja suomireggaeta klo 2-4. Kuuntelisivat edes jotain hyvää.
Luulevat ilmeisesti että hiljaisuus ei koske heitä jos viettävät aikaa pihalla eikä sisällä.
Perjantai ja lauantai ihan okei, mutta eilinen sunnuntai oli monelle se vihoviimeinen lomapäivä ennen töiden alkua. Itsellä alkaa työt huomenna ja olo on kuin rekan alle jääneellä.
Lisäksi polttelevat öisin talojen yhteisillä matontamppaus parvekkeilla vaikka jokaisessa ovessa on punaisella iso kielto ja pihalta löytyy isot stögikset ihan tupakoimista varten.
Eivät pidä edes parvekkeen ovea kiinni, niin savu sitten leijailee ihanasti porraskäytävään. <3
Aamuisin tuolla nurtsilla on ollut tyhjiä oluttölkkejä ja lasipulloja vaikka lajittelupöntöt vieressä.
Siis ymmärrän että on niin ihq päästä pöndestä stadiin (ja todellakin ovat pöndestä, vahvasta murteesta kulee), varsinkin jos asuu omillaan ekaa kertaa ja tämä on heille ns. eka suurkaupunki mutta voi helevetin helevetti. Muut ihmiset käyvät töissä!
Ja siis sekin vielä että ollaan stadissa. Tuolla olis vaikka mitä baareja ja skeittiparkkeja ja Kiasman puisto ja tyhjiä varastopihoja missä viettää iltaa pitkin yötä ilman että häiritsee nukkuvia. Hiekkarantakin ihan vieressä ja kivenheiton päässä Otaniemi.
Pelkääkö nuo jonnet sateenkaari-ihmisiä vai miksi eivät uskaltaudu pihaa kauemmas?
Sapettaa, sapettaa niin pahasti.
Jos jatkuu vielä tänä yönä niin heitän vettä niskaan.
Kommentit (3)
Öh... Poliisin voi ihan hyvin soittaa siinä vaiheessa, kun meteli on häiritsevää - myös päivällä. Jos pitkin yötä mesoavat kännissä, kuuluvat putkaan. Myös valitukset useamman naapurin nimellä jokaisesta mölykeikasta.
Laita lappu luukusta että meteliä pienemmälle ja tässä alla listattuna hyviä ulkoilmakohteita, jossa voi viettää aikaa:
-
-
-
Ei ne pahantahtoisia ole, vähän vaan yli-innokkaita eivätkä osaa vielä olla uudessa tilanteessa, koita kestää vähän aikaa. Kyllä ne tavoille oppivat kun koulut alkaa.
Isännöitsijälle valitusta, että tulee kirjattua ylös. Vaikka ovat vuokrakämpässä, niin silti se asunto voidaan ottaa haltuun jos siellä vietetään häiriötöntä elämää. Vuokranantaja pistää ne ruotuun viimeistään kahden valituksen jälkeen, koska ei halua suin surminkaan että hänen sijotusasuntonsa otetaan taloyhtiön haltuun.