Auttakaa tyhmää! Neulominen....
https://www.yhteishyva.fi/arjen-apu/silmukkakoulu-neulomisen-alkeet/058… siis en tajua noista kuvista ja tekstistä miten se aloitus-silmukka tehdään. Ja joo, en ole neulonut viiteen vuoteen, kaikkivon unohtunut..
Kommentit (8)
Etsi ohjevideo(t) YouTube:sta. Novita on ainakin tehnyt hyvin selkeät videot.
Onpas typerästi ohjeistettu! Itse teen aina niin, että teen langasta silmukan (siis ihan vaan ympyrän) ja vedän molemmat langanpäät siitä silmukasta läpi, jollon puikolle tulee 2 silmukkaa. Helppoa ja nopeaa. :)
No sehän on käytännössä vetosolmu. Eli aloita kuin olisit tekemässä yksinkertaisen solmun, mutta et vedä lankaa kokonaan läpi vaan jätät sen lenkiksi. Sitten otat lenkin puikolle ja kiristät lenkin.
Hahmotan itse vetosolmun näin:
Laita lanka kaksinkerroin, käännä taitekohtaa kerran niin muodostuu lenkki, laita sormet siitä läpi, ota niillä langasta kiinni ja vedä se kaksinkertaisena lenkin läpi niin että muodostuu silmukka.
*siis vetosilmukan, ei -solmun :
Ja tykkään jostain syystä tehdä sen sormilla eikä puikolla :D
- 6
Vierailija kirjoitti:
Onpas typerästi ohjeistettu! Itse teen aina niin, että teen langasta silmukan (siis ihan vaan ympyrän) ja vedän molemmat langanpäät siitä silmukasta läpi, jollon puikolle tulee 2 silmukkaa. Helppoa ja nopeaa. :)
Näin minäkin teen.
Tai sitten niin, että otan langan vasempaan käteen siten, että se kulkee peukalon ja etusormen yli ja sulkeutuu kämmenen sisään. Sitten koukkaan puikolla sen langan yläkautta siten, että se lanka jää puikon yläpuolelle ja menee puikon alta ristiin. Sitten vaan normaalisti luon tarvittavan määrän silmukoita.
Suuntaa youtubeen, jos videolta katsominen auttais?