Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi vakuumipakkaus pullistuu? Aina joskus huomaa, etta jauhelihaa, broileria, palapaistia yms. mika pakattu vakuumiin, pakkauksen kansimuovi alkaa " pullistella" . Mista johtuu? Vi

Vierailija
22.09.2007 |

imeinen käyttöpäivä ei vielä ollut. Mistä muutos johtuu? Pakkaus kotona jääkaapissa, joskus huomaa kaupassakin, että osa pakkauksista pullistuu. Miksi?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
22.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos kaupassa pakkaus pullistelee, olettaisin kylmäketjun katkenneen jossain välissä ja lihan pilaantumisen alkaneen.

Tosin pieni pullistelu voi varmaan johtua myös sen pakkauksen " suojakaasun" määrästä.

Vierailija
2/2 |
22.09.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

vakuumi on tyhjiöpakkaus, siis sellainen josta kaikki muus paitsi se pakattava asia, imetään pois. Vakuumipaketit eivät pullistele, olivat ne sitten pilaantuneita tai ei. Niiden sisässä ei ole minkäänlaista ilmaa.



Suojakaasupakkauksessa taas tavallisen ilman tilalle puhalletaan hapetonta typpipitoista ilmaa, jossa useimmat bakteerit eivät lisäänny kovin hyvin. Pullistelu johtuu siitä, että se suojakaasu saadaa pakettiin puhaltamalla, ja sitä pyritään laittamaan sinne " tarpeeksi" .



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi kahdeksan