Miten reagoit tupakoivaan raskaanaolevaan / pienen vauvan äitiin?
Tänään katsoin pahalla pienen vauvan lähellä tupakoivaa äitiä. Harva näky on niin todella vastenmielinen kuin vauvansa vieressä tupakoiva äiti tai posket lommolla syöpäkäärylettään imevä raskaana oleva nainen.
Miksi ihmeessä pitää pilata lapsensa terveys? Tutkimukset yksiselitteisesti todistavat tupakoinnin vaarat ja ne haitat mitä lapsi saa siitä kohdussa ja passiivisena tupakointina. Ne haitat kulkeutuvat vielä isoäidiltä lapsenlapsellekin. Tupakoinnista ei ole yhtään mitään hyötyä kenellekään, pelkkiä haittoja ja kuluja. Paskoja ovat ne vanhemmat, jotka altistavat lapsensa tupakansavulle.
Typerimmät vielä kuvittelevat että se on vain se näkyvä savu joka on haitallista, ei riitä aivokapasiteetti ymmärtämään sen tupakan sisältämän myrkkycoctailin leijuvan hyvin laajalla alueella ja tarttuvan vaatteisiin ja hiuksiin. Ja hyi hitto mille tupakoitsijat haisevat. Melkoisia suutunkioita.
Minä katson pahasti tällaisia vanhempia - varsinkin äitejä - ja toivon että tuntevat piston sydämessään ja lopettavat typerän tapansa.
Ja ennen kuin joku tulee kertomaan tutustaan tai itsestään kuinka äidin tupakointi ei ole vaikuttanut mitenkään vaan on Mensan jäsen ja vetää triathloneita - onneksi olkoon tilastopoikkeumalle, erittäin, erittäin harva on noin onnekas. Tupakka pilaa terveyden sukupolvien ketjuissa.
Kommentit (13)
Jos tuota kehtaa harrastaa julkisella paikalla, niin tuskin pahat katseet kummempia pistoksia sydämeen aiheuttavat. Itse en jaksa enää välittää.
Kyllähän se pahalta tuntuu. Mutta eiköhän kohta tähän tule joku lauma puolustelemaan tupakointiaan, kun se on kuulemma jokaisen oma asia tai joku terveydenhoitaja on väittänyt, että se on pienempi paha kuin stressi vauvalle!
Miten reagoit ylipainoiseen odottajaan, entäpä sellaiseen, jolla on jokin lääkitys? Yhtä suuret riskit kuin terveellä tupakoitsijalla. Ylipainoinen diabeetikkoäiti on hirvittävä riski sikiölle.
Kyllä se ikävältä tuntuu. Mutta mitään pahoja katseita ja mulkoiluja en luo, se olisi lapsellista.
Vierailija kirjoitti:
Miten reagoit ylipainoiseen odottajaan, entäpä sellaiseen, jolla on jokin lääkitys? Yhtä suuret riskit kuin terveellä tupakoitsijalla. Ylipainoinen diabeetikkoäiti on hirvittävä riski sikiölle.
Whataboutismia parhaillaan. Nyt on kyse _tupakoitsijoista_, jotka _valitsevat_ tupakoida ja aiheuttaa huonoja seurauksia lapsilleen. Ei sairastuneista joilla ei ole päätäntävaltaa diabetekseensa tai lääkitykseensä. Takaisin aiheeseen, kiitos.
Ap
Naama alkaa punottaa ja korvistani alkaa tupruta savua.
En kiinnitä huomiota ihmisiin niin paljon että pistäisin merkille edes.
Vedän ajatuksissa tuntuvan korvpuustin kyseisen äidin korville.
Vierailija kirjoitti:
Miten reagoit ylipainoiseen odottajaan, entäpä sellaiseen, jolla on jokin lääkitys? Yhtä suuret riskit kuin terveellä tupakoitsijalla. Ylipainoinen diabeetikkoäiti on hirvittävä riski sikiölle.
Lääkitys on itselläni krooniseen sairauteen ja se säädettiin turvalliseksi raskausajaksi.
Ylipainoiseen ja tupakoivaan suhtauden samalla tavalla, halveksuen.
Ajattelen, että tupakoiva odottaja on todella säälittävä tapaus. Sitten ihmetellään kun vauva huutaa nikotiinivajettaan syntyessään eikä muutenkaan kehity kuten ne, joiden äiti ei ole tupakoinut. Lapsen aivot eivät kehity normaalisti jos odottava äiti polttaa. Ongelmat havaitaan usein vasta kouluiässä eli ei kannata vastata että synnytin terveen lapsen, vaikka tupakoin.
En tietenkään suhtaudu hyvällä, kumpaankaan. Oma äitini tupakoi ainakin jonkin aikaa, kun odotti minua. Luojan kiitos synnyin terveenä, mutta kaikilla ei käy yhtä hyvä tuuri :(
Itse yritän olla katsomatta, minulle tulee sen näkemisestä niin paha olo. Etenkin raskaanaolevasta tupakoitsijasta.