Kesäsateen hyvät puolet? :)
Luetelleen asioita, joista tykkäät kesäsateesta!
Minä tykkään siitä koko tunnelmasta, mikä syntyy kun sadepisarat ropisee ikkunalautaan samalla kun katson ikkunan läpi vehreää, kesäistä luontoa, juomaa tai keittoa hörppien :) Tulee jotenkin seesteinen olo.
Kommentit (23)
lämpimässä kesäsateessa lenkkeily.
Kun voi löhöillä sisällä potematta huonoa omatuntoa, toisin kuin aurinkoinsena kesäpäivänä.
Viltin alle käpertyä juomaan kaakaota ja lukemaan hyvää kirjaa, kuunnellen ropinaa.
Tänään kun huomasin että sataa kaatamalla, kipaisin levittämään puutarhaan kalkkia. Liukenee hyvin.
Muutenkin kesäsateen paras puoli on se, ettei tarvitse pitää kastella. Puistot pysyvät vehreinä. Ankein mahdollinen kesä on sateeton hellekesä, kun kaikkialla on ihan kärventyneen keltaista.
Sateella on harvemmin hyttysiä ja käärmeitä.
Parasta sateessa on se, ettei aamulla Hki-Vantaalla harmita lähteä ulkomaille paremmille sääapajille, vaikka Suomessa on kesä.
Lautapelit, köyhät ritarit, takkatuli, kirjat, äkkilähtöjen selailu..
Saa katsoa rauhassa Masterchef Australia 2017:n jaksoja missaamatta kesäkelejä.
Kaupungissa kun asuu niin parasta kesäsateessa on ilman raikastuminen.
Uiminen tihkusateessa on oikeasti ihanaa :)
Etenkin jos on sateesta huolimatta lämmin päivä.
Sääilmiöiden ystävänä kesäsateessa parasta on mahdollisuus bongata kauniita sateenkaaria tai tunnelmoida ukonilmaa.
Vierailija kirjoitti:
Uiminen tihkusateessa on oikeasti ihanaa :)
Etenkin jos on sateesta huolimatta lämmin päivä.
Kyllä, vesi tuntuu iholla lämpimältä. Tykkään myös onkia rannasta ahvenia mato-ongella sateella. :)
Se kun märkää inhoava hienohelmakoirani käy vain nopeasti tarpeillaan ja on siis maltillisten lenkkien päivä, eli lähes lepopäivä kaikille :)
Näin migreenipotilaana arvostan harmaita sateisia päiviä, jolloin aurinko ei häikäise.
Sellainen yleinen pysähtyneisyyden tunnelma. Ei tarvitse mennä pää kolmantena jalkana.
Se, kun tulee höyryävästä saunasta ja istahtaa saunamökin katetulle terassille katselemaan järven pintaan osuvien sadepisaroita. Tip tip tip. Ropi ropi ropi. Jospa yhden janojuoman tässä myös korkkaisi.
Kukat on selvinneet ilman kastelua tämän 3 vkoa kun ollaan oltu lämpimässä itse. Huomenna näkee minkälainen viidakko on vastassa:)
Se että sateen jälkeen koittaa poutasää.
Sateen jälkeinen raikas tuoksu