Ei-materialistiset luksus-asiat elämässäsi! Vastapainoksi materialismiketjulle
Siis kerro mitä sellaista ihanaa elämässäsi on, mitä ihmisillä keskimäärin ei ole. Tällä kertaa muita kuin materiaalisia juttuja, koska niille on jo oma ketjunsa.
Aloitan: Minulla on aina ollut hyvä onni rakkaudessa. Olin pitkässä suhteessa kaikin puolin erinomaisen miehen kanssa. Suhde päättyi lopulta siksi että tulevaisuuden toiveemme alkoivat olla liian erilaisia, mutta meistä tuli eroprosessin jälkeen hyviä ystäviä. Luulin ettei mikään voisi koskaan ylittää sitä onnea, jonka sain eksän kanssa kokea, mutta myöhemmin tapasin kuitenkin miehen, joka on suorastaan uskomattoman upea ihminen ja minulle vielä paremmin sopiva kumppani kuin tämä eksäni. Ex ja uusi mies ovat jo hyvää vauhtia tutustumassa toisiinsa ja ihailevat ja kunnioittavat toisiaan kovasti. Olen niin käsittämättömän onnellinen tilanteesta, että en kykene sitä oikein sanoin kuvailemaan.
Kommentit (34)
Aivan jäätävän iso kokoelma bondagejynkkyä
Vierailija kirjoitti:
Aivan jäätävän iso kokoelma bondagejynkkyä
Menee mielestäni aineellisen todellisuuden puolelle, vaikka olisikin vain digitaalisessa muodossa tuo kokoelmasi. ;)
ap
Rakkaus, hengellisyys, luonto, luovuus.
Korkeakoulututkinto alalta, joka oli haaveeni jo lapsesta. Maailman hyväntahtoisin ja rakastavin mies. Kotoa saadut ei-materialistiset arvot, jotka olen ymmärtänyt vasta aikuisena; en koe hinkua saada materiaa tai näe mitään ihmeellistä siinä, että joillain sitä on. Koen, että kyvyt riittäisivät itsellänikin haalia vaikka mitä, jos haluja olisi :) Olen myös verbaalisesti lahjakas, ja saan siitä usein itsekin iloa, kun ihmiset viihtyvät seurassani.
No se vapaaehtoinen lapsettomuus, mistä kyllä aiheutuu paljon materialististakin luksusta, minkä takia laitoin tämän jo sinne toiseen ketjuun.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Aivan jäätävän iso kokoelma bondagejynkkyä
Menee mielestäni aineellisen todellisuuden puolelle, vaikka olisikin vain digitaalisessa muodossa tuo kokoelmasi. ;)
ap
Mutta eikö näiden kanssa puhuta aina immateriaalioikeuksista
Rikas sisäinen maailma, en tarvitse paljoa ulkoisia viihdykkeitä. Mahdollisuus olla usein hiljaisuudessa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Aivan jäätävän iso kokoelma bondagejynkkyä
Menee mielestäni aineellisen todellisuuden puolelle, vaikka olisikin vain digitaalisessa muodossa tuo kokoelmasi. ;)
ap
Mutta eikö näiden kanssa puhuta aina immateriaalioikeuksista
Kyllä, mutta sinähän et niitä omista. Vai oletko itse tuottanut, käsikirjoittanut, ohjannut ja näytellyt kaiken?
ap
Korkeakoulututkinto haluamaltani alalta, sekä vakituinen, mielenkiintoinen koulutusta vastaava työ. Minä ja lapsi ollaan terveitä. Lapsen lahjakkuus, minun ei tarvitse kantaa huolta että ei pääsisi opiskelemaan tai töihin. Minulla on vain 4km työmatka, paljon vapaa-aikaa sen takia. Työ hyvin palkattu ja edullisella paikkakunnalla, että minulla oli varaa alkaa yh:ksi ja pysyäkin sellaisena, ei kenenkään miehen kanssa ole pakko olla muusta kuin rakkaudesta. Olen sen verran saanut musikaalisia syntymälahjoja, että saan tehdä harrastuksena musiikkia lahjakkaiden ihmisten kanssa.
Kovista hermosäryistä kärsivänä sanon, että kivuttomat hetket on jotain ihan ääretöntä luksusta. Kummilasten elämässä tiiviisti mukana oleminen on luksusta, kun itsellä ei lapsia ole. Luksusta on myös oma hiljainen koti. Luksusta on ystävät ja muut läheiset, olen haalinut heitä vähän, mutta ovat sitäkin parempia. Luksusta on kyetä nauttimaan pienistä asioista, kuten sadepisaroista kasvoilla tai Suomen kauniista maisemista.
Vierailija kirjoitti:
Rikas sisäinen maailma, en tarvitse paljoa ulkoisia viihdykkeitä. Mahdollisuus olla usein hiljaisuudessa.
Tämä sama. Lisäksi psyykkinen vapaus monesta elämässäni aiemmin olleesta rajoittavasta asiasta.
Kirjat tai oikeastaan niiden sisältämät ajatukset.
Kumman puolelle menee asunnon ikkunasta avautuva näkymä kaupungin ylle..?? Pidän siitä yli kaiken.
Hyvällä tuurilla pääsin opiskelemaan haaveilemaani alaa ja vielä suuremmalla tuurilla sain hyvän työpaikan heti opiskelun päätyttyä. Tulot ovat pienet, mutta työn teko tuntuu hyvältä :)
Päiväkoti lähellä, näkyy meidän pihaan.
Koti on pieni ja kulahtanut 44neliön vuokra-asunto, mutta lapsen kanssa mahdutaan mukavasti sinne, ainakin vielä toistaiseksi. Kaikin puolin vaatimaton mutta silti juuri sellainen, mistä olen haaveillut. Koti, joka tuntuu kodilta ja joka on itseni näköinen ja oloinen.
Meidän perheellä on moneen verrattuna aivan luksustason tukiverkot. Paljon läheisiä rakkaita ihmisiä, isovanhempia sekä varamummoja ja -pappoja, jotka auttavat esimerkiksi lapseni hoidossa pyyteettömästi ja itse siitä nauttien. Olen joka päivä onnellinen tästä, ja koen että että tämä asia tuo elämäämme enemmän turvaa kuin mikään materiaalinen seikka.
Mielenrauha. Aika monelta tuntuu puuttuvan.
Mulla on aina ollut sellainen tuuri, että kaikki asiat selviää lopulta parhainpäin, minkä takia en stressaa melkein koskaan mistään. Koulussakin saattoi mennä kokeisiin lukematta, koska luotin siihen, että hyvin menee. Oon kans syntyjäni optimistinen ihminen, mitä pidän suurena rikkautena.
Vapaa-aika ja vapaa rytmi. Herään aamulla kymmeneltä ja miehen kanssa kahvitellaan aamulla kaikessa rauhassa. Mies lähtee töihin puolilta päivin, mutta minulla on vapaata koko päivä. Olen työtön ja miehellä joustavat työajat.
Toki olisin mieluummin töissä, mutta työssäkäyvien juttujen perusteella tämä ylenpalttinen vapaa-aika on luksusta ja kadehdittavaa.
Lapsenlapsi , kun olen itse vielä nuori ja pystyn hoitamaan lasta. Ihan kuin olisi oma lapsi, mutta äärettömän helpolla ja kivalla tavalla.