Avaanko oven? Joku koputtaa vaativasti ovea, en halua avata
Kommentit (17)
Avaa ja maksa velkasi! T: Koputtaja
Kukaan hyvin aikein oleva ei aaton aattona koputtele tuntemattomien oville!
Kato ovisilmästä tai ikkunasta kuka se on?
Mulle kävi noin en avannut.
Avaimet oli jäänyt oveen, joku olisi halunnut kertoa vissiin :D hieman hävetti...
Minä täällä, Kake Randelin. Kop kop kop avaa rakas, kop kop kop avaa hakas....
No aina avaan, mulla isot vahtikoirat seurana 😀
Mikä pelkuri ei uskalla avata ovea? :D Onko ap jotain syytä pelätä? Pahoin aikein tulevat tulevat kyllä vaikka ikkunasta jos et avaa.
Tosiaankin avaisin. Murtomiehet varmistavat asunnon olevan tyhjänä koputtamalla. Jos ei avata tms. niin olettavat asunnon olevan tyhjä ja ryhtyvät hommiin. Haluatko ammattirikollisen sorkkarauta kädessäsi eteiseesi?
Luitko jo sen jutun teinitytöstä jonka ovea koputettiin ja näki ovisilmästä nahkahanskan, kyseessä oli Michael Penttilä. Jos et tiedä kuka on tulossa älä avaa, se voi olla kaupustelija, jehovan todistaja tai kuka tahansa hullu, tutut laittaa viestin.
Minä en kyllä itsekään avaa jos en odota ketään tulevaksi. Kerran naapuri kolkutteli mutta ei liene ollut mitään tärkeää asiaa sitten, kun en avannut eikä hän kolkutellut uudestaan.
Ulosottomies täällä, avaa ovi! Tai minä puhkun ja puhallan kunnes... tai esitän koiraa ja haukun kuten koira😎😎😎😎😎😎😂😂😂😂😂😂😂😎😎😎👺👺👺👺👺👺👺
Hahah
Minä avasin kerran, kun olin vasta muuttanut. Se oli alakerran naapuri, joka toi hänelle jaettua postiani. Ihmettelin pitkään, miksei soittanut ovikelloa, mutta jonkun ajan kuluttua joku odotettu vieras koputti myös. Ovikelloni menee välillä jumiin, selvisi silloin. Kerran kysyin postiluukun kautta, kuka siellä, kun olin jo yöpukeissa. Silloin oli joku etsimässä edellistä asukasta, jonka tiesin muuttaneen toiselle paikkakunnalle. En kertonut minne, kun en tiennyt etsijän aikeita, sanoin vain että on muuttanut ja en tiedä minne.
Vierailija kirjoitti:
Luitko jo sen jutun teinitytöstä jonka ovea koputettiin ja näki ovisilmästä nahkahanskan, kyseessä oli Michael Penttilä. Jos et tiedä kuka on tulossa älä avaa, se voi olla kaupustelija, jehovan todistaja tai kuka tahansa hullu, tutut laittaa viestin.
Jehovan todistajat eivät sentään ole vaarallisia eivätkä änkeä väkisin kenenkään kotiin.
en avaisi