B2B-myyjiä? (ICT)
Millaista työ on? Pidätkö työstäsi? Haen kokoaikaista paikkaa, sillä palkka vaikuttaisi asialliselta, ja työ kevyemmältä kuin tämän hetkinen. Mietityttää, onko vain peruspuhelinmyyntiä ja kannattaako tämän vuoksi jättää ihan ok-palkkainen (tosin raskas) aspa-työ. Pitäisi saada pari hunttia lisää tilipussiin kesän aikana, että saisi syksyllä keskittyä opintoihin työssäkäynnin sijaan.
Kommentit (9)
Rekrytoija on tähän mennessä antanut aika vaguen käsityksen siitä, mitä tuo työ pitää sisällään. Ilmeisesti palveluiden räätälöintiä, lisämyyntiä ja neuvontaa ainakin, missä muodossa ei tietoa. Kk-palkka ei mielestäni ole mikään päätähuimaava, että tuskin on kyseessä mikään aivan uskomatonta osaamista vaativa jobi. Tuntuu, että nää B2B-hommat voi olla ihan mitä vaan.
Vierailija kirjoitti:
Rekrytoija on tähän mennessä antanut aika vaguen käsityksen siitä, mitä tuo työ pitää sisällään. Ilmeisesti palveluiden räätälöintiä, lisämyyntiä ja neuvontaa ainakin, missä muodossa ei tietoa. Kk-palkka ei mielestäni ole mikään päätähuimaava, että tuskin on kyseessä mikään aivan uskomatonta osaamista vaativa jobi. Tuntuu, että nää B2B-hommat voi olla ihan mitä vaan.
Tuleeko tohon sitten provikat päälle? Tämä on tärkeä tieto sulle sekä se miten provisio määrääntyy ja mikä on sulle asetettu tavoite ja miten sitä mitataan.
B2B myynnissä on oikeasti taivas rajan siinä minne voit päätyä paitsi jos myyt puhelimitse jotain diipadaaba-näkyvyyttä diibadaaba-julkaisuun. Jos duuniin kuuluu asiakkaissa käyntiä, omia tilejä jne. niin siinä on potentiaalia myös oikein hyvään ansaintaan (4500-5000 €+).
HUOM! TYÖ EI OLE KEVYTTÄ VAAN ÄÄRIMMÄISEN STRESSAAVAA. Sun tuloksia seurataan vähintäänkin kuukausittain ja halffeittain. Pari kolme huonompaa halffia putkeen ja olet kadulla.
Olin aikoinani B2B myyjä nimenomaan ICT-puolella. Kyllä, se oli ainakin minulle nimenomaan vain sitä puhelinmyyntityötä. Okei, vastaanottajat eivät kehdanneet kohdella ihan yhtä julmasti kuin mitä puhelinmyyjiä kohdeltiin, mutta kyllä siinä silti aika kylmää kyytiä sai. Myyntituloksia tarkkailtiin ihan tuntitasolla joka ikinen päivä, mikä oli äärimmäisen stressaavaa.
Konkreettisiin asiakastapaamisiin pääsivät vain firman huiput ja talossa pitkään olleet. Nokkimisjärjestys oli muutenkin ainakin kyseisessä firmassa todella selvä koko ajan, oli selvästi ylemmät ja pomon lellikit ja sitten se alempi pohjasakka. Arvostusta ei todellakaan tippunut. Lopetin puolen vuoden jälkeen, koska menin henkisesti niin piippuun. En vaan saanut myyntiä tarpeeksi, vaikka yritin aivan kaikkeni. :(
itse kestin viikon ko työssä. ei oikein ottanut tulta alleen meitsillä.
Mitä te oikein olette myyneet?
Itse olen toiminut aikoinaan vastaavan oloisessa hommassa, mutta ei se mitään puhelinmyyntiä ollut, vaan asiakas otti yhteyttä ja me sitten konffasimme sopivan ratkaisun. Ja asiakaspalavereita oli kyllä myös.
Myyntiduunia on niin monenlaista, että pitäisi keksiä uusia nimikkeitä alalle. Ääripäässä ovat puhelimessaluukuttajat, joiden kaupat asiakas ratkaisee alle puolessa tunnissa, joskus minuuteissa. Ostaa tai ei osta. Sitten on kauppoja, joita veivataan muutamasta kuukaudesta pariin vuoteen. Isoja päätöksiä, joista päättävät asiakkaalla ryhmät, ei yksilöt. Palkkaus on tietenkin sen mukaan, millaista tuotetta, palvelua tai ratkaisua myyjänä myy. Harvoja kauppoja, isoja ponnistuksia -> todennäköisesti isot provikat.
Jos myy ns. vaativampaa palvelua/ratkaisua, saa kouluttaa itseään jatkuvasti. Vaan mikäpä siinä, eihän ihmistä ole luotu paikoillaan olemaan. Työ ei välttämättä ole tosiaankaan kevyttä. Huonoja päiviä ei saa olla. On oltava ahkera ja analysoitava itseään ja työtään. Palkka on hyvä, monet asiakkaat kivoja, ja itse pidin myyntityön itsenäisyydestä. Jos myy budjettinsa eli saavuttaa myyntitavoitteensa, niin saa paljon vapauksia.
Perusperiaate kuitenkin on: tulos tai ulos. Vain kokeilemalla tietää, onko itsestä myyjäksi. Suosittelen yrittämään. Neuvottelutaidoista on muuallakin hyötyä kuin myyntityössä.
Myyntityön sisältö ja tekotapa riippuu duunista. Eli B2B-myynnistä ICT:stä löytyy kaikkea puhelimella luukuttamisesta aina key account managerin rooliin.
Eli siis millaista paikkaa olisit hakemassa?