Lukion ykkösluokkalainen haluaa matematiikan abikursseille ja kesäyliopistoon kertaamaan ranskaa ja saksaa.
Sanoi ettei aio mennä töihin, vaan opiskella parin kaverin kanssa koko kesän.
On lukenut lukion eka vuonna kaikki pitkän matikan kurssit. Siis lukenut kirjat ja tehnyt harjoitukset lisäksi mm teknillisen korkeakoulun pääsykokeita kymmeneltä vuodelta.
Hienoa, että poika on noin innoissaan opiskelusta!
Kommentit (9)
Hyvä, että opiskelee ja intoa riittää!
Olisinpa ollut itsekin noin innokas. Olin kesätöissä ja paljonpa on ollut hyötyä jostain hautausmaan haravoinnista. Ei mitään.
Paljon hyödyllisempää tuo on jatko-opintoja ajatellen, kuin vaikka joku hyllytys tai ruohonleikkaus.
Opiskelemaan vaan, täysin oikea asenne. Samalla asenteella lukio läpi.
Vierailija kirjoitti:
Pienestäkin työkokemuksesta on hyötyä.
Kyllä opiskelusta on enemmän, jos haluaa elämässä eteenpäin.
Hyvä juttu! Olen omalle elaluokkalaiselle ehdottanut samaa.
Puolet lomasta töihin Englantiin ja loppukesä Ranskaan.
Hyvä että on löytänyt myös samanhenkisiä kavereita. Mikään opiskelu ei voi korvata puuttuvia kaverisuhteita.
Miten on aika riittänyt muiden aineiden kurssien ohella?:O
Vierailija kirjoitti:
Miten on aika riittänyt muiden aineiden kurssien ohella?:O
Kyllä se riittää jos on lukupäätä ja opiskelu muutenkin helppoa. Minä suoritin lukion ekat kaksi vuotta 9/10 arvosanoin ja samalla luin lääkiksen pääsykoekirjan, fysiologiaa, opettelin aikalailla kaiken lääkiksessä tarvittavan anatomian perusteet, mikrobilsaa, lääkehoitoa... Vähän kaikkea. Läksyt tein tunnissa, kertasin tunnilla aiheena olleen kappaleen, luin seuraavan ja koeviikolla luin kirjan kerran läpi. Keväällä kirjoitin englannista ja matematiikasta L:t. Tarkoitus oli kirjoittaa syksyllä ja suorittaa lukio 2,5 vuodessa ja siitä suoraan lääkikseen. Arvaattekin varmaan että paloin täysin loppuun ja nykyisin 23-vuotiaana työskentelen siivoajana. Lukio edelleen kesken.
Neuvoni onkin että vaikka opiskelu tuo erinomaisia eväitä elämään, kannattaa jättää riittävästi aikaa levolle ja ihan vaan olemiselle. Hienoa jos motivaatiota riittää ja sitä pitää hyödyntää, muttei vetää överiksi. Opiskelu ei ole kaikki kaikessa ja huonolla tuurilla käy niin että palaa täysin loppuun. Helpommalla ja nopeammin olisin päässyt jos olisin käynyt ihan vaan kolmeen vuoteen ja aloittanut pääsykokeisiin lukemisen sillä yhdellä kirjalla lukulomalla. Nyt suoritan lukiota 1 kurssi/jakso-tahdilla.
Pienestäkin työkokemuksesta on hyötyä.