Miksi Ruotsi on saanut pitää kruunun valuuttana
Kommentit (12)
Kuule, nyt itketään ja nauretaan yhdessä, vähän niin kuin Vain elämää ohjelmassa. :D
Koska Lipponen halusi itsensä kaikkiin mahdollisiin ytimiin ja EU:n presidentiksi. Unohtui siinä työn touhussa sellainen pikku juttu kuin kansan tahto.
Koska ruotsalaiset ovat älykkäämpiä kuin suomalaiset, ja tiesivät että on kannattavampaa pysyä omassa valuutassa.
Taas.
En minäkään uskonut että Suomi oikeasti luopuisi markasta. Mutta pelästyivät niin sitä 90-luvun alun kovaa lamaa että luopuivat markasta. Ei olisi ollut mikään pakko.
Vierailija kirjoitti:
Koska ne halus.
Näinpä. Samasta syystä nuuska on edelleen myynnissä Ruotsissa.
Suomi joutui luopumaan markasta, koska tuli valinneeksi niin älyttömät päättäjät. Sitä saa mitä tilaa.
Toivoa kuitenkin on että näen elinaikanani eu:n hajoamisen....
No ruotsalaiset ovat muutenkin fiksumpia. Siellä ei ole esim. kallista keinotekoista kaksikielisyyttä ja pakkosuomea, VAIKKA suomenkielinen vähemmistö on isompi kuin Suomen ruotsinkielinen vähemmistö.
...katson autiota hiekkarantaa...
joop, eu olis kannattanut vaan olla sotilaallinen liitto ja sitten kaikki valtiot kuitenkin vastaavat omasta taloudestaan sisäisesti, esim harjoituksia yhdessä vuorotellen jokaisella alueella ja sitten tietysti puolustettaisi yhdessä yhteistä vihollista vastaan
Ne äänesti kansanäänestyksellä kruunun puolesta.