Onpa taas työhaastattelukysymyksiä
Huomenna työpaikalla haastatellaan halukkaita ja tässä on muutamia kysymyksiä. Tietenkään tässä eivät ole kaikki kysymykset, mutta valitsin nyt listasta sellaisia esimerkkejä jotka kuulostivat omaan korvaani hurjilta. En varmaan itsekään enää pääsisi työhöni, jos pitäisi noihin vastata.
Että varokaa vaan, jos on huomenna haastattelu tiedossa.
- Mihin sinulla on nollatoleranssi
- Jos varastaisit työpaikaltasi, mitä varastaisit
- Mikä on lempisitaattisi
- Mikä on suosikkimusiikkikappaleesi (jatkokysymys vastaamisen jälkeen: miten se kuvastaa työetiikkaasi)
- Mitä aiot tehdä tänä iltana
- Minkä superkyvyn antaisit pomollesi
- Kumpi on sinulle tärkeämpää, että teet firmalle rahallisesti hyvää tulosta vai että työn jälkesi on laadukasta
Kommentit (29)
Hauskoja kysymyksiä! Miks multa ei ole ikinä kysytty tuommoisia työhaastattelussa, noihin olisi helppo vastata.
vittu mitä kysymyksiä, ihan naurettavaa
Kohta joku tulee selittämään että katsotaan vain sitä kuinka reagoit kysymykseen, eikä vastauksen sisällöllä ole väliä.
Kyllä se vastauksen sisältökin vaikuttaa. Eiköhän enemmistö keksi jotain vastattavaa ilman täyttä jäätymistä tai pakoon juoksemista, joten haastattelija tiukentaa kriteereitään ja vastauksen sisällölläkin on väliä.
Olispa noin helppoja kysymyksiä, joku markkinointistrategian rakentaminen ja presentoiminen alkaa jo kypsyttää kun on niin työlästä. Hakuvaiheessa siis, työssähän sitä olis kiva tehdä.
Eivät olleet onneksi minulle tehtyjä kysymyksiä. ;-) Tulin just kotiin - oli rankka reissu.
Toisen kysymyksen kohdalla toteaisin, että sinä varastit minulta aikaa ja lähtisin kotiin.
Vastaisin jokaisen tyhmän kysymyksen jälkeen "kuinka tämä liittyy haettavaan työtehtävään?". Rajansa tyhmillä kysymyksilläkin.
- Jos varastaisit työpaikaltasi, mitä varastaisit
Jos työpaikalla on joku kiva teknovimpain, niin ehkä sellainen...
- Mitä aiot tehdä tänä iltana
Jos olis jotain järkevää suunnitteilla, voisin mainita. En ehkä mainitsisi käteenvetoa...
- Kumpi on sinulle tärkeämpää, että teet firmalle rahallisesti hyvää tulosta vai että työn jälkesi on laadukasta
Itsetunnon kannalta laatu, mutta muutoin raha. Mutta eihän tällainen valinta koskaan tule eteen.
Muihin kysymyksiin vastaisin varmaan, että en osaa sanoa...
Höh, ei ollut mun haastattelusta noi.
Ei kannata ottaa paikkaa vastaan ap.
Ja paikka oli haussa mihin? Lastentarhaan, puutarhamyymälään kesätöihin vai siivoojaksi?
Jos itseltä alettaisiin kysellä tuota tasoa olevia kysymyksiä kiittäisin aikani tuhlaamisesta ja haistattaisin v*tut.
-Kumpi on sinulle tärkeämpää, että teet firmalle rahallisesti hyvää tulosta vai että työn jälkesi on laadukasta?
- Mikä yrityskulttuurissanne estää tekemästä molempia, esittäisin vastakysymyksen ;)
Vierailija kirjoitti:
Ja paikka oli haussa mihin? Lastentarhaan, puutarhamyymälään kesätöihin vai siivoojaksi?
Ihan mihin tahansa, osa-aikatöitä tessin minimipalkalla tekemään halutaan "joustava moniosaaja, huipputyyppi joka ymmärtää työn haasteellisuuden ja vastaa siihen henkilökohtaisella draivilla"
Tuohon varastamiskysymykseen vastaisin , että todennäköisesti aikaa eli multitaskaisin ja tekisin kahta asiaa samaan aikaan. Pomolle antaisin superkyvyksi vuorovaikutustaidot ja kun tätä ihmeteltäisiin, niin muistuttaisin, että teemme työmme ihmisrajapinnassa, tässä tärkeintä on osata olla ihmisten kanssa ja siihenhän esimies usein joutuu tukea antamaan, eikös.
Ja minulle tärkeämpää on tehdä firmalle tulosta hyvällä työllä eli nuo eivät sulje toisiaan pois. Uskoisin, että työpaikka ei ole minua varten, jos laadusta ei makseta eikä firma pyri siihen, että se on paras.
Suosikkimusiikkikappaleeni on ilman muuta Irwinin Rentun ruusu eikä sen etiikkaa tarvinne enempiä selitellä.
Minulta kysyttiin työhaastattelussa ikääni ja millainen on terveystilanteeni.
Molemmat kysymykset täysin asiattomia.
Käyttäjä4961 kirjoitti:
Toisen kysymyksen kohdalla toteaisin, että sinä varastit minulta aikaa ja lähtisin kotiin.
Ei varastanut.
Menit työhaastatteluun omasta halustasi ja täysin vapaaehtoisesti.
Työantaja saa kysyä haastattelussa kaikkia niitä asioita, joilla katsoo olevan merkitystä, henkilön palkkauksessa.
Paitsi ei saa kysyä laissa kiellettyjä asioita, kuten: poliittista suuntausta, onko raskaana,
sukupuoli-identiteettiä, uskontoa, ja mitä niitä nyt onkaan.
En ala vastata kysymyksiin, jotka eivät liity työssä suoriutumiseen.
Minulla on huomenna työhaastattelu