Mikä hitto siinä on, että tavallista rahkaa ei enää kaupoista saa?!
Rasvaton rahka, rasvaton laktoositon rahka, kermarahka, proteiinirahka, vaniljarahka... En ole aikoihin löytänyt tavallista rasvallista rahkaa ja äsken kun kävin sekä K-marketissa että Alepassa, niin taas sama juttu. Kiva tehdä pasha tommoseen rasvattomaan litkuun. Ostin sitä purkillisen enemmän kuin ohjeessa ja ajattelin esivaluttaa sen ja lisätä extramäärän kermavaahtoa ja voita. Jos siitä sit tulis pasha. Ottaa päähän vaan tää nykyinen rasvaton trendi, kaikessa. Varsinkin rahkoissa. T. kiukkuinen noita-akka.
Kommentit (19)
Halpa-hallista oon löytänyt sitä tavallista.
Kermarahkassa on 10% rasvaa, käytä sitä.
Vierailija kirjoitti:
Rasvaton rahka, rasvaton laktoositon rahka, kermarahka, proteiinirahka, vaniljarahka... En ole aikoihin löytänyt tavallista rasvallista rahkaa ja äsken kun kävin sekä K-marketissa että Alepassa, niin taas sama juttu. Kiva tehdä pasha tommoseen rasvattomaan litkuun. Ostin sitä purkillisen enemmän kuin ohjeessa ja ajattelin esivaluttaa sen ja lisätä extramäärän kermavaahtoa ja voita. Jos siitä sit tulis pasha. Ottaa päähän vaan tää nykyinen rasvaton trendi, kaikessa. Varsinkin rahkoissa. T. kiukkuinen noita-akka.
Ihmettelin itse ihan samaa!!! Kävi eilen mielessä, että kysyn AV- palstalaisilta, että mitä rahkaa he ostaa kun haluavat leipoa itse rahkapiirakkaa, kun kaupan rahkat on kaikki jotain proteiinipommeja ja rasvattomia, hylatuotteita joita en itse halua leivontaan käyttää. Ostin hätäpäissäni jotain rahkaa (rasvaa 3% tai jotain sinnepäin), ja kotona sitten tutkin tarkemmin purkin kyljestä niin siinä sanottiin ettei ole tarkoitettu leivontaan!!! Meinasin heitää v*tun rahkapurkit seinää s**tana!!!! Ihme pakko proteiini rasvattomuustuputusta, menee yli järjen ja sietokyvyn.
Onko nelonen päässyt vapaaksi Kyöpelinvuorelta, vai mistä taas tuollaiset rumat sanat ruuasta puhuttaessa?
Siis ihan samaa pähkäilin torstaina kun kaupassa rahkaa etsin, loppuisi jo tämä rahkamuoti ensi pääsiäiseksi niin tietäisi mistä sen piirakan väsää.
Vierailija kirjoitti:
Onko nelonen päässyt vapaaksi Kyöpelinvuorelta, vai mistä taas tuollaiset rumat sanat ruuasta puhuttaessa?[/qu
Suututtaa, että ensin kaupassa kulutat rahkapurkkien edessä aikaasi heilumalla purkilta toiselle tutkien onko tavallinen vai rasvaton hyla proteiinipommi, siinä etisiskellessä sitä tavallista rahkaa (jota ei tietenkään ole suurimmissa ruokamarketeissa!!!) kuluu n.10 min sen tavallisen kauppareissun pituuden lisäksi. Kun sitten epätoivoissaan valkkaa sielä jotkut rahkapurkit, ja kotona löytääkin purkin kyljestä tekstin (pienellä kärpäsenpaskankokoisella painetun) ei sovellu leivontaan, niin kyllä siinä käpy kärvähtää pieneltä kotileipurilta, joka olisi Pääsiäisen kunniaksi halunnu leipasta omatekemän piiraan, löytämällään hyvällä ohjeella. haaveeksi jäi :(
Mitä ne siellä Valiollakin oikein meinaa tuon proteiinirasvattomuustuputuksen kanssa??
Joo, kaikki on nykyään laktoosintonta ja rasvatonta. Voi pee. Ei maistu millekkään.
Tein rahkapullaa Valion pehmeästä maitorahkasta. Rasvatonta ja mautonta, vaiks lisäsin kuohukermaa. Mut kyllähän niitä söi.
Ihmettelin myös kaupassa miksei enää ole tavallista maitorahkaa. Sitä perus.
Prismasta löysin sellasen isomman paketin tavallista Valion rahkaa mut ois riittänyt tavallinen pikkupurkki mitä ei ollut.
Ja kaiken lisäksi vaikka rasvatonta pursuaa joka tuutista, niin silti sokeria lapioidaan joka rahkaan ja jogurttiin oikein olan takaa. Itse käyttäisin paljon mieluummin sellaista, missä on "normaalisti" rasvaa ja sokeria rajoitetusti.
Rasvattomien jujuhan juuri on siinä, että koska vähennetyn rasvan takia niissä ei enää ole mitään makua, täytyy makua lisätä sokerilla.
Pakko oli vanhaan ketjuun kirjoittaa, kun tämä asia ärsyttää niin suuresti. Isossakin marketissa ei normaalia rahkaa löydy, vaikka purkkeja on iso seinä. Rasvatonta, rasvatonta, pehmeää, proteiini, maustettu, rasvaton, pehmeä, pehmeä... Suosittelen käymään Lidlissä, sieltä olen löytänyt ainoan hyvän rahkan näinä päivinä, kelpaa leivontaan ja syömiseen. Nykyään taitaa olla englanninkielinen quark-nimi paketissa, katso vain tarkkaan, että otat tosiaan sen rasvaversion rasvattoman sijaan.
Samaa mietin itsekin, että mitä nyt syön kun meitä pakkomanipuloidaan tuolla rasvaton jargonilla. Rasvatonta en osta enkä mitään 0 prosenttista. Kyllä vapaassa maassa ja omilla rahoillaan pitää saada ostaa mitä itte haluaa. Kyllä meillä ruokateollisuus kukoistaa ja lääkefirmat käärii miljoonia ihmisten terveyden kustannuksella. Tämä byrokratia on kuin venäjällä paitsi ei sielläkään syödä rasvattomia. Kyllä niin ketuttaa tämä virkaintoisten manipulointi meitä maksajia kohtaan.
Täytyy kyllä näin 2024 vuoden puolellakin valittaa tästä, että rahkan osalta touhu on mennyt uskomattoman tyhmäksi. Suututtaa ihan. Justiinsa pashaa tässä ajattelin tehdä ja rupesin kelaamaan vaihtoehtosia tuotemerkkejä rasvattomien rahkojen tilalle. Huoh, tätä nykytouhua. Parempi hommata se oma lehmä ja alkaa opettelee rahkan tekeminen....
Tavallinen maitorahka on aina ollut käytännössä rasvatonta
Pankaa sitä voita ja kermaa niin tulee rasvaista rahkaa, ihme ulinaa.
Isossa purkissa löytyy Valiolta siis 400g (?). Olen lähettänyt palautetta ja toivonut pientä perusrahkapurkkia myyntiin, en ole saanut vastausta.
Jospa iltapäivälehtien toimittajat poimisi täältä taas aiheen ja etsisi vastauksen!
Virossa tehdään paljon rahkatuotteita, joissa siis jäljellä myös rasva jossa ne maitotuotteen kaikki rikkaat ravintoarvot ovat. Enpä tiedä syytä miksi sitten Suomessa ihmisille halutaan syöttää vaan ravintoköyhää maitotuotetta, kun rasvaisia rahkoja ei saa yhtään mistään suomalaisesta kaupasta! Niin paljon on Valtio kansaansa rakastanut että uhrasi ainoan maitorahkansa ettei yksikään joka sitä söisi läskistyisi, vaan saisi iän kaikkisen keripukin :D
Totta. Onneksi on tullut S-Marketiin Kreikkalainen, Turkkilainen ja mikäs se yksi oli, jogurtit. Otan Kreikkalaistyyppistä yleensä. https://www.s-kaupat.fi/tuote/rainbow-kreikkalaistyyppinen-jogurtti-10-…
No, mä ostin epähuomiossa kaksi purkkia kermaviiliä pashaa varten. En tiedä missä ajatukset taas oli. Mut joo, rasvaton rahka -ilmiön oon huomannut kans enkä tykkää. Jostain luin vinkin, että turkkilaista jogurttia joukkoon niin tulee rasvattomastakin rahkasta muhevaa.