henkistä väkivaltaa vai normaalia miehen käytöstä?
Tänä aamuna mieheni pahoitti minun mieleni sanoillaan. Tulin surulliseksi ja silmäkulmaan tuli kyyneleitä. Mieheni alkoi ottamaan minusta valokuvia vihaisen näköisenä. Kielsin kuvaamisen mutta hän jatkoi. Hän on tehnyt niin aikaisemminkin, Kerran sanoi keräävänsä todisteaineistoa siitä miltä näytän. Onko tämä normaalia?
Kommentit (12)
Yritä keskustella asiasta miehesi kanssa. Kuinka kauan olette olleet yhdessä? Voisiko miehessä ilmetä muita "omalaatuisia" piirteitä/käytötapoja?
ota miehestä suuttuneena kuvia ensi kerralla
Tämän tyyppinen käytös on alkanut vasta nyt toisen lapsemme (vielä vauva)syntymän jälkeen. Minä muuten enimmäkseen olen pirteä ja hyväntuulinen. En itke usein. Jos itken mies hermostuu. Kestävätkö muiden miehet kyyneleitä?
Mun mies ei myöskään kestä kun itken, hän menee ihan raiteiltaan ja välillä suuttuu hirveästi ja kiukuttelee. Tuo kuvaaminen kuulostaa kuitenkin mun mielestä pahalta, kun nimenomaan olet sen kieltänyt.
perusteena se että olet aina ihan hullun näköinenkin
eli jos mies sanoo, että kerää todisteaineistoa, sun pitää kysyä ivallisesti, että ai CIA:ta varten? Vai ufokaappausta? Sitten voit kertoa, että mikäli hänellä on aikomustakaan esitellä niitä kuvia joillekin ulkopuolisille henkilöille, niin sinä aiot kertoa, että miehesi on harras valokuva-amatööri, jolla tosin kuvan ottamisen ajoitus ei aina aivan osu nappiin - mutta ehkä pienellä hiomisella hänestäkin vielä kehittyy helmi.
Älkää olko tossukoita eukot! Samalla mitalla takaisin vain, niin ukot menee ruotuun.
Miehesi ei taida kestää nähdä sinua surkeana, koska hän kokee siitä jotain syyllisyyttä?
Naurahda valokuaamiselle ja totea, että hän on oikeassa: kuvat kertovat, kuinka onnettomaksi hän sinut tekee.
Kehtaako hän näyttää sellaisia kuvia omasta eukostaan? Kukaan ei näytä kauniilta mörtsinä joten SO WHAT niistä kuvista. Ehkä miehelläsi on vain omituinen huumori hankalassa tilanteessa, kun hän ryhtyykin kuvaamaan. Mutta se ilmeisesti tepsii??
Hän käyttää sitä keinoa, koska saa sillä otteen sinusta. Voi olla että sinä teet eniten henkistä vakivaltaa itsellesi, ei miehesi... (jonka käytös on joka tapauksessa lapsellista). Mutta millaista on sinun käytöksesi, sitä et ole kertonut. Asioilla on yleensä kaksi puolta. Mikä kommunikoinnissanne mättää, jos joudut itkemään usein? Kuunteletteko toisianne?
ja sano että keräät todistusainestoa siitä miltä näyttää mulkku ihminen.
ja sano että keräät todistusainestoa siitä miltä näyttää mulkku ihminen.
miksi haluaa susta kuvia, kun olet surullinen? minä en moista ukkoa kattelis.