Miksi kisassa loukkaantunut hevonen pääsee makkaratehtaalle mutta ihminen sairaalaan?
http://www.aamulehti.fi/urheilu/raakattiinko-ravihevosta-oulussa-taman-…
Ei olisi kiva osallistua juoksukisoihin jos tietäisi että loukkaantumisen jälkeen saisi kuulan kalloonsa.
Kommentit (11)
Hevosilla ei ole omaisuutta, jota sairaanhoitosysteemi voisi kupata.
Mursin nilkkani. Se on nyt kaksi kertaa leikattu ja 10 viikkoa kipsissä. Painoa ei voi laittaa ollenkaan. Kerrotko miten hevonen pidetään 10 viikkoa petipotilaana ilman, että se kärsii?
Vierailija kirjoitti:
Mursin nilkkani. Se on nyt kaksi kertaa leikattu ja 10 viikkoa kipsissä. Painoa ei voi laittaa ollenkaan. Kerrotko miten hevonen pidetään 10 viikkoa petipotilaana ilman, että se kärsii?
No jos se pärjäis kainalosauvoilla.
Hevoset vissiin lopetetaan tosi herkästi, jalkavammaiset kissat ja koirat kyllä hoidetaan.
Miksi ihminen pitäis viedä Atrialle jos se loukkaa itsensä?
Tyhmä avaus.
"Katajan Kunnarin koukistajajänteen sanotaan olleen liki poikki. Tupamäki sanoo, että hevosen koukistajajännettä voidaan verrata ihmisurheilijan akillesjänteeseen. Hevosella sen tukena on kaksi muuta jännettä: hankoside ja syvä koukistaja. Vaurio voi parantua, mutta urheilu-ura on ohi."
Vaurio voi parantua?
Koska hevosurheilu on raakaa hommaa.
Hevosen jalkavaivoja, varsinkin luunmurtumua, on vaikea parantaa kuulemma. Johtunee hevosen painosta ja siitä että hevonen on aina jaloillaan.
Vierailija kirjoitti:
Kukaan ei ostaisi ihmismakkaraa?
Voisi olla vientimenestys jonnekin Papua-UuteenGineaan. Eutanasiaihmismakkaratehtaalla Suomi kikyloikkaa entistä pidemmälle.
Eläinten ei tarvitse kärsiä, mutta ihmisten pitää vain sietää infernaalista kipua.