Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pienen taaperon kanssa Aasiaan

Reissumamma
14.02.2017 |

Mieheni on hyvin kiireinen töidensä kanssa ja itselläni on äitiysloma pikkuhiljaa loppumassa. Olisi kova halu lähteä käymään reissussa rentoutumassa ja katselin aasian kohteita.

Olin ajatellut tehdä noin kolmen viikon reissun ja vaihtaisin kohdetta pari kertaa. Kohteina katselin Myanmaria, Laosta ja lopuksi Filippiineille. Onko kenelläkään kokemusta pienen lapsen kanssa reissauksesta kyseisissä kohteissa ja mahdollisesti matkavinkkejä?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
14.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitkä lento taaperolle, enkä kyllä menis muutenkaan.

Vierailija
2/9 |
14.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mahda olla kovin rentouttava matka. Olin Aasiassa 5kk vauvan kanssa ja suurimmat haasteet olivat etenkin puutteellinen hygienia monissa paikoissa ja nukkumisrytmin ylläpito eli sai kyllä valvoa. Hygienian puutteen vuoksi vaipan vaihto oli välillä haastavaa ja toisinaan kylvetyskin. Lisäksi pieni lapsi on erityisen altis vatsataudeille. Ripuli voi olla hyvin vakava juttu pienelle lapselle ja aina ei ole tarjolla kunnon terveydenhuoltoa. Vaikka vauvani oli pelkällä rintaruokinnalla, niin silti hän sai ripulin ja sen lisäksi hän sairastui flunssaan. Jälkiviisaana olisin ehkä sitten kuitenkin jättänyt tuon reissun väliin. Oli kyllä sellaista säätämistä ja ei ollut todellakaan rentouttavaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
14.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

En lähtisi. Jos on pakko päästä, harkitse edes vähän kehittyneempiä maita, esim Malesia ja Singapore.

Vierailija
4/9 |
14.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuttavani taapero kävi Etelä-Afrikassa saamassa tehohoitoa vaatineen taudin. Kyllä reissamaan ehtii myöhemminkin. Pientä lasta täytyy suojata.

Vierailija
5/9 |
14.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

No kyllä sielläkin on vauvoja ja suurin osa elää ihan hyvin!

Itse uskaltaisin kyllä lähteä. Mutta kolme viikkoa kolmessa eri maassa on ihan idiotismia. On sitten mukana pieni lapsi tai ei. Noissa kaikissa maissa saisit käytettyä sen kolme viikkoa, etkä siltikään näkisi kaikkea. Eli valitse yksi maa. Tai yhdistä edes fiksummin kaksi naapurimaata. Noita välimatkoja et pysty tekemään kuin lentämällä. FIksu yhdistelmä voisi olla vaikka Laos ja Pohjois-Thaimaa, jotka btw on aika kivoja kohteita. 

Vierailija
6/9 |
14.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten voi olla noin edusvastuutonta vanhemmuutta! Jos tietäisin sun nimen ja osotteen niin soittaisin välittömästi sosiaaliviranomaisille. Miten voit kuvitella oman rentouttavan lomasi Filippiineillä edistävän lapsesi hyvinvointia?!?! 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
14.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotkut taudit saa heti ja jotkut vaivaavat ekan kerran vakavammin vasta 10 vuotta matkan jälkeen. Antibiooteille vastustuskykyisistä bakteereista on varoiteltu niin paljon, että ei minua kyllä kiinnosta yhttään nuo matkakohteet. Bakteereista seuraa meille vielä hengenlähtö, kun tahdomme niitä hakea maista, joissa köyhät jättävät antibioottikuurinsa kesken, eivät tiedä, että yksittäiset pillerit eivät tehoa. Ihan suihkussa käydessäsikin voit saada tällaisen itsellesi! Se aktivoituu sitten vasta, kun vastustuskykysi on muuten heikompi. Tuttavan 2 v selvisi kehitysmaassa asumisestaan niukasti hengissä suomalaisen terveydenhoidon ansiosta (hätäleikkaus, tehohoito, antibiootit, pitkä toipuminen, elinikäisiä vaurioita kyllä jäi).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
14.02.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sori, ei av-mammat tiiä missä noi maat ees on.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän viisi