Miten KAUAN käydään uimakoulua?
Omani kävi alkukesästä pari viikkoa ja polskii innoissaan nyt mökillä. Naapurin lapsi on käynyt koko viime lukukauden kerran viikossa uimakoulussa ja se jatkuu edelleen.!!
Siis miten nämä uimakouluasiat nyt menee? Mitä eroa näillä uimakouluilla on? Eikö vuodessa opi samoja asioita kuin parissa viikossa? Onko tuo kerran viikossa-uimakoulu jo jotain harrastusta/kilpailua?
Kommentit (3)
Omani on käynyt kaksi kertaa alkeisuimakoulun, jossa piti oppia sukeltamaan ja kellumaan. Uimista ei vielä opetettu.
Ei hän kyllä oppinut sukeltamaan eikä kellumaankaan.
Uinnin alkeita opetetaan seuraavalla tasolla, jolle pääsee, kun on ensin oppinut kellumaan ja sukeltamaan.
Itse asiassa, jos käy tavallisia uimahallin uimakoulukursseja, niin ensimmäisellä alkeiskurssilla ei vielä opita uimaan. Pitää käydä ainakin 2-3 eri tasoista kurssia.
jääkö lapsesi uimakoulu-ura sitten siihen vai jatkatko keväällä?
Alkaa syyskuun alussa ja jatkuu joulukuun puoliväliin asti. yhteensä 14 uintikertaa, 45 minuuttia kerta.