Keuhkortg ja ongelma yläosattomuudessa
Onko tosiaan niin että keuhkoröntgenissä on aina oltava ns tissit ihan paljaana, yläkroppa nakuna?
Minä en siihen enää ikinä kykene, en vain pysty kekkaloimaan eri suunnissa rinnat paljaana jollekin tuntemattomalle mies/naishoitsulle ja piste.
Kommentit (9)
Otan työssäni päivittäin EKG:tä ja siinä täytyy olla täysin ylävartalo paljaana ja voin sanoa, että sillä ei ole kerta kaikkiaan mitään merkitystä miltä toisen tissit näyttää tai vatsa tms. Kaikenlaiset raskausarvet, karvat ja näppylät on tullut nähtyä. Hoitajia ja lääkäreitä ei hetkauta mitkään vartalon näkymät, että nyt voit ihan unohtaa tuon häveliäisyyden ja mene tarvitsemaasi hoitoon hyvillä mielin.
Rohkeesti vaan. Ne hoitajat on todellakin nähneet kaiken. Niitä kiinnostaa vain se että röntgenkuva saadaan otettua oikein, ei arvostella sun tissejä.
MInä olin kerran viillellyt yläkehoani paljon ja sitten piti mennä ottamaan ekg. Hävetti olla yläkroppaa paljaana. Mutta kukaan hoitaja ei sanonut mitään eikä luonut mitään merkitsevää katsetta, he tekivät vain oman työnsä.
Eli mene ihan rauhallisin mielin Ap.
Ei kai siinä joudu mitenkään kekkaloimaan eri suunnista. Aika vähän ainakaan minä jouduin edes olemaan röntgenhoitajan edessä ilman paitaa, hän meni kuvauksen ajaksi viereiseen huoneeseen ja muistaakseni käytti sitä röntgenlaitetta sieltä, eikä mitenkään tuijotellut huoneiden välisestä ikkunasta. Paljon enemmän vaivaannuttavaa on jos joutuu lääkärillä ihan lääkärin silmien edessä riisumaan yhtään.
En kiinnitä mitään huomioita potilaan rintoihin. Olen nähnyt niin paljon alastomia ihmisiä, että alastomuus on ihan normaalia, ei tätä nykypäivän seksualisoitua meininkiä. Haluan vain auttaa potilasta parantumaan ja sen teen huolehtimalla mahdollisimman hyvistä röntgenkuvista. Saatan koskettaa potilasta lantiosta/olkapäästä mutta se johtuu siitä, että korjaan asentoa oikeaksi. Rinnat, mahamakkarat ynnä muut eivät merkitse minulle mitään ellei se liity asiakkaan terveyteen. Unohda ap se häveliäisyytesi ja käy siellä kuvissa.
Oletan ettet myöskään pysty kekkaloimaan kellekään satunnaiselle baarihoidolle?
Eivät kaikki lääkärit ja hoitajat ole asiallisia.
Minun emätintäni ja kohtuani tutki gynekologi tunnin. Sain kuulla moitteita;"miten olet päästänyt itsesi tähän kuntoon (ylipaino) olet niin turvoksissa, ettei mikään gynekologinen esine pysy sisälläsi". Hän työnteli sisääni ainakin kuutta eri kokoista teräs-ja muoviesinettä ja valitti ettei onnistu ottamaan kierukkaa pois. Hän ihmetteli miten olen "tällä värkilläni" pystynyt saamaan lapsen. Hän myös sanoi että minuun ei kukaan kirurgi halua puukkoansa upottaa. Kukaan lääkäri ei halua nähdä hoitopöydällään ruumista, kun lihavuuden takia leikkaus epäonnistuu kuitenkin. Lopulta hän ärtyneenä totesi, että jos ei hän kymmenen minuutin sisällä saa kierukkaa pois,se saa jäädä sinne!
Mulle kokemus oli traumaattinen, enkä enää koskaan tule menemään gynekologille.
Sairaanhoitajat tekevät hyvää työtä, mutta heidän joukossaan on lukuisia palkkahoitajia. He eivät välitä vähääkään potilaistaan.
Olen työskennellyt monissa laitoksissa, eräässä mielisairaalassa mieshoitaja keskittyi seksuaaliseen ilonpitoon työhuoneessaan, jonne hän vei naisia kokemaan intohimonsa latingit. Yläkerrasta session loputtua saapui mieshoitaja ja lopuksi nainen seksin hajuvana perässään.
Kehitysvammalaitoksissa samaa peliä pelaavat mieshoitajat.
Mieslääkäreillä on myös vaikeuksia pitää näpejään irti näpsäkännäköisitä naisista.
Lopuksi nämä miesrontgenhoitajat! Satun tuntemaan em ammattikuntaan kuuluvan hoitajan, jolle naisen paljas pinta on himoa herättävä. Hänet löytää "Röntgenhoitaja" ilmoitusten kautta. Hän etsii seksipartnereita, vaikka kotona odottaa vaimo!
En ymmärrä näitä tissi-tai vaginaimmuuneja mieshoitajia puolustavia naisia! Teille mies on ilmeisesti "Pyhä Lehmä"
Kehoitan avaamaan silmänne, kuuntelemaan ja haistelemaan! Mies on edelleenkin naista saalistava karju!!!
0/5