Kukaan käynyt Helsingin Magneettikuvauksessa kuvattavana? Kokemuksia kaipaan.
http://helsinginmagneettikuvaus.fi
Aiemmin olen ollut magneettikuvissa vain kunnallisella puolella. Lääkäri laittoi nyt lähetteen tuonne Helsingin Magneettikuvaukseen.
Kommentit (5)
Julkiseen puoleen verrattuna henkilökunnan toiminta ei ollut kovin ammattimaista. Vastaanottovirkailija toimi samalla myös hoitajana. Minun ollessa pukukopissa, otti hän verhon toisella puolella asiakaspuheluita vastaan. Muiden potilaiden yksityisiä tietoja on tällöin vaarassa kantautua ulkopuolisen korviin. Heidän tarjoamansa kuulosuojaimet olivat myös huonot (melu kuului kovaa, eikä kuuloke istunut kovin tiiviisti korvan ympärille), eikä niiden alle tarjottu kertakäyttöisiä korvatulppia lisäsuojaksi, kuten esimerkiksi HUSissa ovat tarjonneet. Vaikka omat vaatteet tulee riisua kuvauksen ajaksi (alushousuja ja sukkia lukuunottamatta), ei heillä ollut tarjota puhtaita sairaalavaatteita kuvauksen ajaksi, vaan tarjolla oli itämaistyyppinen aamutakki. Takkeja oli tarjolla kaksi kappaletta, yksi miesten, toinen naisten kokoa. Varmasti sinäkin päivänä takkia oli käyttänyt jo aika monta muutakin potilasta. Kovin hygieeniseltä tällainen yhteiskäytössä oleva vaate ei vaikuta eenkin kun monet jännittävät tutkimusta ja saattavat hikoillakin kovasti. Kuka nyt hotellissakaan haluaisi pukea edellisen asukkaan käyttämän kylpytakin päälleen. Magneettiuvaus sujui sinänsä hyvin ja edullinenhan se oli, mutta varmasti hintaa alentaa edellä mainitsemani puutteet. Mieluummin maksan vähän enemmän, kuin menen tällaiseen paikkaan uudelleen.
Jaahas, kiitoksia tästä edellisestä kokemuksesta. Meinasin varata jo ajan mutta tämä kokemus nyt muutti mieleni ja menen muualle. En halua käyttää samaa vaatetta muiden kanssa 😳 ei näin pitäisi olla missään?!
Hyvä paikka. Ei minulla mitään vaatetta tarjottu. Omissa vaatteissa olin😊 pitkät housut vaan pois ja putkeen😊 kuulokkeista sain oman kanavan valita radiossa kuunneltavaksi. Vastaus kuvista tuli sähköpostiin kun ulos kerkesin paikasta. Menen toistekkin jos tarvetta.
Omissa vaatteissa olin minäkin, housut jalassa, ei toki ollut vetskaria. Leggingsit jalkaan, niin mitään ei tarvi riisua.
Ei sen mikään spa kokemus tule ollakaan vaan diagnostinen toimenpide.
Yksityinen ortopedini suositteli myös tuota paikkaa. Homma hoituu sujuvasti, edullinen hinta ja lähettävä lääkäri oli laatuun tyytyväinen.