Voi v*ttu mikä urpo Huutonetostaja. OV
Multa sulkeutui viime viikon keskiviikkona läjä kohteita ja yksi ostaja maksoi samana päivänä. Kohteissani on selvästi mainittu, että postitus kahdesti viikossa ja sähköpostissani mainitsin, että näin kesällä en tarkasta sähköpostiani joka päivä. Sunnuntai-iltana ehdin taas nettiin ja ostajalta oli tullut KAKSI viestiä, missä ihmettelee miksei ole saanut jo kirjettä, koska odotti saavansa sen viimeistään perjantaina. Laitoin hänelle viestin, missä sanoin YRITTÄVÄNI ehtiä maanantaina postiin (maanantaina oli monta muutakin asiaa hoidettavana) ja jos en ehdi tuolloin postiin, niin postitan loppuviikosta; torstaina tai perjantaina tuotteen.
Tänään sitten ehdin postiin ja eikös tuo ostaja laittanut taas viestiä, että missä v*tussa se mun tuote viipyy, kun et ole vieläkään postittanut sitä. Ja MAKSA rahat takaisin XXXXX tilillle.
Yleensä postitan maksetut tuotteet viikon sisällä maksusta (normaalisti kolmessa arkipäivässä), mutta näin kesällä en aina ehdi katsoa mailejani ja/tai tiliäni ja eipä noi ostajatkaan toimi kesäisin nopeasti (enkä sitä kyllä vaadikkaan koskaan).
Kommentit (35)
Sori, että edes vaivauduin avaamaan suutani ja valittamaan.
Mulla oli hyvä syy, miksen ehtinyt maanantaina postiin.
Kuten sanoin, mä postitan normaalisti kolmen arkipäivän kuluessa. Ja ostaja oli maksanut myöhään illalla, joten senkään takia en huomannut tuota.
Ja miksi en laittanut maanantaina ostajalle viestiä, enpähän katsonut tuota tarpeelliseksi, koska edellisessä viestissäni olin luvannut postittaa torstaina tai perjantaina, jos en ehdi maanantaina postiin. Kyllä se pitäisi tajuta, että jos tiistaina tai keskiviikkona ei tuote tule, niin se postitetaan sitten loppu viikosta. Mulla on tapana laittaa ostajalle palatue, kun tuote on postitettu ja yleensä laitan myös viestin, kun se on postitettu.
Näköjään te olette niitä urpoja, jotka vinkuvat parin päivän päästä, kun ostaja ei ole ehtinyt maksamaan (mä kyllä harvemmin itse huudan mitään ja silloinkin, kun huudan, niin maksan heti), koska kaiken pitää tapahtua just-nyt-heti.
Kohteet olivat auki 14 päivää ja silloin en vielä tiennyt noista maanantain menoista mitään. En ole mikään ennustajaeukko. Ja kyllä siellä on hyvin monella myyjällä 7-10 päivän postitusaika ja tuo on joka kerta.
Ja by the way, muiden ostajien rahat näkyivät vasta tiistaina-keskiviikkona tililläni, joten ainakin he saavat kohteensa ajoissa.
Itse haukut toista vitun urpoksi ja sitten kun sinulle sanotaan ihan kauniisti että aika hidas postitus niin loukkaannut että aina tulee paskaa niskaan. :DDD
Käsittääkseni rahat ovat sinulla näkynyt jo perjantaina viimestään. Miksi et sillä viikolla onnistunut kämään postissa to tai pe? Kun näköjään postitat maanantaina tai to/pe.
Yli viikko maksusta on aivan liikaa, oli kesä tai talvi! laittaisn itse jo negan sulle...
Jos sillä ostajalla oli kiire (mitä mä vähän epäilen), niin olis sitten perhana laittanut tekstarin tai soittanut.
Mun mielestä turha vinkua, jos kohteessa selvästi lukee, että postitus tapahtuu kaksi kertaa viikossa ja sähköpostiviestissä lukee, etten katso viestejäni joka päivä (yleensä katson ne parin päivän välein näin kesäisin). Joten kyllä sitä pitäisi tajuta, ettei postitus todellakaan tapahdu sillä siunaamalla hetkellä, kun rahat kilahtaa tilille.
Ja jos teidän mielestänne myyjä on hidas, jos postittaa tuotteen kolmen päivän kuluessa, niin ei voi muuta sanoa kuin huh, huh.
Mutta aijuu, tämä palstahan on täynnä mammoja, jotka istuvat netissä lähes koko päivän ja luulevat ettei muilla ole netin ulkopuolista elämää.
etta postitus kahdesti viikossa (kuten kerroit) niin miksi postitit vasta yli viikon kuluttua? Teit vaarin ja ole itse urpo.
Vierailija:
Käsittääkseni rahat ovat sinulla näkynyt jo perjantaina viimestään. Miksi et sillä viikolla onnistunut kämään postissa to tai pe? Kun näköjään postitat maanantaina tai to/pe.
Postituspäivät vaihtelevat, yleensä ne ovat maanataina ja ke-pe, riippuu vähän siitä milloin meillä on menoa postin suuntaan.
jotkut huutiksen myyjät asuu, kun postiin pääsee/ehtii kerran viikossa.
Käykö nämä myyjät sitten vain kerran viikossa muutenkin ihmistenilmoilla (kauppa jne)?
Vierailija:
Ja jos teidän mielestänne myyjä on hidas, jos postittaa tuotteen kolmen päivän kuluessa, niin ei voi muuta sanoa kuin huh, huh.
Viime viikon keskiviikosta tähän päiväänhän on reilusti yli viikko.
Siis teille ei koskaan tule mitään menoja? Niinkö? En kyllä usko.
Mutta lopetan nyt tämän tähän ja lähden hakemaan esikoista jalisharkoista.
Vierailija:[i
Mutta aijuu, tämä palstahan on täynnä mammoja, jotka istuvat netissä lähes koko päivän ja luulevat ettei muilla ole netin ulkopuolista elämää.
[/quote]
Älä nyt meille rupee keuhkoamaan, jos itse töppäsit. :O
Kyllä tuo 10 päivää on todella pitkä aika odotella, jos kerran lupaat postittaa 2 kertaa viikossa, niin tämän mukaan menee max 7 pv kun kirje/paketti lähtee.
Toki ostajakin sunnuntaina vähän hätäili, jos maksu onkin näkynyt perjantaina niin ei tietenkään olekkaan vielä sunnuntaina kilahtanut postilaatikkoon.
Meillä ei on ainoastaan yksi auto, joka on miehen käytössä päivisin. Itse joudun menemään postiin kävellen tai pyörällä lasten kanssa. Postiin on matkaa kolmisen kilometriä.
Ja sulle numero 19. MUN NORMAALI POSTITUSAIKA ON KOLMISEN ARKIPÄIVÄÄ.
Ekö sinun miehesi olisi tässä tapauksessa voinut työmatkalla kiikuttaa sitä postiin koska ostaja kipeästi tuotetta odotti, vai onko hänkin niin kiireinen?
mitaan tekemista. Talla kertaa postitukseen meni yli viikko, vaikka ilmoituksessasi lupasit postittaa kahdesti viikossa. Itse toppasit. Mika siina on nyt niin vaikea kasittaa?
Miehen työmatka on 55 kilsaa per suunta, joten hän ei ehdi postiin. Ja kuten sanoin, jos ostajalla oli noin helkkarin kiire, niin olisi laittanut sen tekstarin/soittanut.
Nonni, nyt vessasta kuului " pyyhkimään" , joten mä lähden.
Tai mies voi viedä työmatkallaan.
Olen minäkin ollut töissä 108 kilometrin päässä ja kykenin käymään kaupassa ja postissa työpaikkakunnalla.
jos huuto umpeutuu keskiviikkona ja siitä reilun viikon päästä lähtee postiin!
Miksi laitat niitä umpeutumaan, jos et aiokaan postittaa?