perikunta asia (apua / neuvoa) tarvin
elikkäs; isäni kuoli vuosia sitten. Äiti meni uusiin naimisiin. Nyt äiti edesmennyt. Uusi mies jäi asumaan / hallitsemaan taloa (mikä ok), mutta nyt perilliset haluaisivat ostaa tavaraa perikunnalta mutta tämä uusi mies nyt lyö hanttiin vaikka muut perilliset sen sallisivat ( meitä 7 osakasta). Voiko näin mennä että emme voi ostaa mitään tavaraa / omaisuutta? Ei koske normaalia asuinirtaimistoa vaan muita tavaroita mitä äidiltä jäänyt. (Käsityökoneita, kankaita, ym.. käsityötavaraa)
Kommentit (14)
on perunkirja tehty ja kaikki muutkin velvollisuudet, äidin kuolemasta reilu vuosi.
No minkälaisen testamentin äitisi teki? Kerro vaikka alkuun tällainen oleellinen pikkuseikka.
Mitää? Eihän vieras ihminen voi omistaa äitinne tavaroita!!
Kun äitisi leskelle jäi hallintaoikeus äitisi omaisuuteen (näin päättelin lausumastasi), niin niin se on lesken päätettävissä, myykö hän irtaimistoa teille lapsille vai ei. Näin luulisin olevan, kertokoot joku fiksumpi, jos asia on toisin.
testamentissa lukee että jäljelle jäävä saa hallintaoikeuden kaikkeen omaisuuteen.
Joo sitten hän hallitsee sitä kunnes kuolee ja silloin saatte ne. Eikö se niin mene jos on hallinta oikeys kaikkeen
Hallintaoikeus ei sitten oikeuta hukkaamaan sitä omaisuutta. Sitä saa käyttää ja tuoton saa pitää omanaan, mutta pääoma pysyy.
keittiöiita kirjoitti:
testamentissa lukee että jäljelle jäävä saa hallintaoikeuden kaikkeen omaisuuteen.
no sittenhän asia on selvä ja perintökalujen kärkkyjien täytyy vaan odotella, että ukkeli kuolee. Ellei hän ole halukas eläessään tavaroita luovuttamaan perikunnalle sen myytäväksi. Käsittääkseni hän saa esim. metsän tapauksessa myydä metsän tuoton hallintaoikeutensa perusteella, mutta ei saa myydä itse metsämaata, joka on perikunnan omaisuutta. Ei siis voi myydä koko metsää aukoksi, vaan ainoastaan sen laskennallisen kasvun verran hallintaoikeus aikana.
Joo on se ikävä ettei kamat saa silloin kun eniten ikävä ja eniten niitä arvostaa. Sitten kun aikaa mennyt tarpeeksi niistä kukaan ei enää välitä ja joutavat roskiin
Harvalla tavaralla mitään muuta arvoa kun tunnearvoa. Ei leskelle voi ostaa jotain tilalle?
Miksi perillisten pitäisi OSTAA jotain?
Hei haloo, ne ovat teidän perintöä! Vaaditte vaan perinnönjakoa ja sillä selvä. Perintö on jaettava, kun yksikin osakas sitä vaatii.
Kai te ymmärsitte vaatia lakiosaanne? Sitä pitää vaatia muistaakseni kuuden kuukauden kuluessa testamentin tiedoksisaannista.
Jos ette määräajassa vaatineet lakiosia, äitinne perintö on nyt hänen leskensä hallinnassa ja pulinat pois! Oma vikanne, jos ette hoitaneet asiaa ajoissa.
Onko perunkirjoitus tehty?