Nyt alkoi suursiivous,ainakin 1000 tavaraa lähtee myyntiin
Talossa 280 neliötä,leluja tuhansilla euroilla,lapset haluaa myydä turhat ehjät pois,joululahjoja tuli yli sata kpl pääosin leluja,nyt ostettiin 20 kannellista muovikoppaa ja taloon jää vain tarpeellinen,lapsia 7,kullakin 70-80 vaatekappaletta,mieluisista valitaan 7 kutakin paitaa housua mekkoa muut myyntiin,toppatakkeja kullakin 4-5,toppahpusuja 3-4 kaikki sopivia,pienet hävitin jo.motivaationa on tuleva sauna/kylpäriremontti,lattioiden uusiminen ja tapetointi sekä ison makuuhuoneen valmistus alusta loppuun.sanoin joulua ennen ettei tarvita yhtään mitään.lupasi.me itse lapsille heidän kaikki toivelahjat.nyt lähtee turha materia ja lisää ei hankita kuin oikeaseen tarpeeseen.lisähyllyjä vaatteille tilataan jotta hyllyt on väljästi täytetty,nyt hermot koetuksella mutta viikossa kaikki on läpikäyty,työt haittaa puuhaa tällä hetkellä.onko muita jotka ovat kyllästyneet tavaramäärään.haluan minimaalisen sisustuksen ylläpitääkseni heloosti yleissiisteyden.vinkkejäkin saa antaa jos tulee mieleen
Kommentit (3)
En halua ilkeillä mutta vastako nyt havahduit tilanteeseen? Jos sua ei ole tähänkään asti kiinnostanut niin vaikea uskoa että jatkossa tilanne olis yhtään parempi kuin ehkä hetkellisesti. Miksi olet ostanut noin järkyttävän määrän tavaraa? Meillä 2 lasta ja kummallakin käytössä yhdet toppahousut ja 1 takki, miksi pitäis olla useammat? Jos kastuu niin sitten viime vuoden malli käyttöön kunnes vanha taas kuiva.
Itse oon jo puol vuotta vienyt kirppareille krääsää ja vieläkin on tavaraaa ihan kamalasti.
100kpl leluja lahjaksi 7 lapselle? Kymmenen lelua per nuppi. Järkyttävää. Millainen lapsi tarvitsee 5 toppatakkia tai haalaria? Eikö kahdella pärjää?
Opettele laittamaan tavarat paikoilleen. Hanki/keksi tavaroille paikka. Opeta lapset ja mies samaan. Vie säännöllisesti kierrätykseen/kirpparille/pois.
Tärkein neuvo, lapsimääräsi on nyt täysi.