Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mies ihmettelee miksi on väsynyt, mutta ei tule mieleenkään omat elintavat!! Pelkään menetän mieheni, kun elää noin huonosti!

Vierailija
29.12.2016 |

Mies ei syö YHTÄÄN VIHANNEKSIAEIKÄ HEDELMIÄ.
Ruuat ovat tätä taso makkaraa ja makaroonia tai eineksiä.
Vihanneksia ei yksi lautaselle eikä myöskään huolehdi kalsiumin saamisesta eikä syö mitään vitaamiini lisiä.
Näiden lisäksi tupakoi. Eikä liiku.
Mies on tässä jo kohta kolme vuotta ihmettellyt, että miksköhän tuntee itsensä väsyneeksi kokoajan !
Oon sanonnut, että voisko olla nuo elintavat, mutta kommentit ovat et älä naurattaa jtn terveysintoilijoiden paskanjauhantaa ei ne oikeasti häntä miksikään muuttaisi vaikka eläisikin heidän oppien mukaan.
Miten ihmeessä saan miehen muuttamaan tapojaan!

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
29.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kysy mieheltä minkälaiset hautajaiset se haluaa...

Kohtahan ne ovat noilla elintavoilla jo lähellä.

Vierailija
2/6 |
29.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika itsepäiken mies. Mahdonta muuttua jos ei itsellään ole halua.

Minäkin elin joskus huonosti, mutta muuttaessani elintapojani huomasin, että niillä IHAN OIKEASTI vaikutusta.

Voin paljon hyvin sekä psyykkisesti, että fyysisesti!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
29.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei vihanneksilla, hedelmillä ja purkkivitamiineilla korjata huonoa ruokavaliota. Tämä ap:lle.

Vierailija
4/6 |
29.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kysy mieheltä minkälaiset hautajaiset se haluaa...

Kohtahan ne ovat noilla elintavoilla jo lähellä.

Kuulkaas nyt terveysintoilijat: Ihminen pysyy useimmiten hengissä vuosikymmeniä, vaikka olisi miten huonot elintavat. Joku voi juoda pullon kossua 50 vuotta kuolematta siihen. Samoin joku voi polttaa pari askia päivässä puoli vuosisataa kuolematta siihen. Paljonko luulette, että inuiitit ennen söivät kasviksia? 

En minä silti väitä, etteikö ihmisen kannattaisi pitää huolta terveydestään. Liioittelu vain pistää miettimään, että uskotteko te oikeasti näihin satuihinne.

Vierailija
5/6 |
29.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ei vihanneksilla, hedelmillä ja purkkivitamiineilla korjata huonoa ruokavaliota. Tämä ap:lle.

Ei tietenkään korjata, ei ap niin väittänytkää. Mutta huonon ruokavalion rinnalla ne ois enemmän ku suotavia. Vitamiineista sais ne puuttuvat jutut mitä ruokavaliosta ei saa.

Vierailija
6/6 |
29.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap, et voi mitenkään muuttaa miestäsi. Itse olen lihapiirakkamiehen kanssa naimisissa nyt kahdeksatta vuotta, ja riidat ovat vain pahentuneet. Mulle lisäaineet aiheuttavat ylivilkkautta ja selkeitä terveydellisiä haittoja, joten syön puhtaasti ja liikun säännöllisesti. Sisäelinten ympärillä ei ole rasvaa, toisin kuin miehellä (mittausten mukaan, sain sen siihen pakotettua). Mies syö aamuisin banaanin, sitten lounaan jossa puolet salaattia lautasella ja puolet muuta ruokaa, tuhdin leipäpalasen voilla ja maitoa. Siihen asti ihan  joten kuten okei, mutta loppupäivä vesittää kaiken, koska se aamun banaani ei tietenkään riitä vapauttamaan energiaa pitkin päivää.

Mies on syömättä klo.12-17 välisen ajan, juo tosin  kahvia pari kuppia. Kun tulee töistä, verensokerit on niin alhaalla että on äkäinen jos ei pääse nukkumaan. Sitten nukkuu pari tuntia, käy kaupasta puoli litraa olutta, laittaa saunan päälle ja syö monta palaa leipää ja kahvia keittelee, saattaa syödä myös lihapiirakoita, valmisruokia, sokerivanukkaita yms. Toisin sanoen, mies syö kuin pienet lapset, paitsi etten omaa lastani ruokkisi noin epäterveellisesti.

Olen neuvonut, opastanut, jankuttanut, nalkuttanut, yrittänyt opettaa ja mies on jopa käynyt ravintoneuvojalla, mutta ei mitenkään suostu hyväksymään sitä tosiasiaa, että iltapainotteinen syöminen alkoholilla ryyditettynä on kierre, joka pitäisi katkaista. Kun vieraillaan appivanhemmilla niin näkee kyllä heti, mistä elintavat on peräisin. Sokerikorppuja ja leipää pitkin päivää, sekä olutta.Ja appivanhemmat on kroonisen väsyneitä ja liikkumattomia itsekin.

Miehen mielestä hän on väsynyt, koska saa liian vähän unta. Ihan sama monelta hän käy nukkumaan, ei koskaan herää ilman kelloa ja torkuttamista. Joskus on menty maate illalla ysiltä ja silti torkuttaa aamu seitsemältä ja sitten syyttää univelkoja. Ei sillä ole mitään univelkaa, vaan yksinkertaisesti elämäntavat väsyttävät sitä.

Miehen käsitys urheilusuorituksesta on kilometrin kävely koiran kanssa ja sanomattakin on selvää, ettei mies halua seksiä eikä viisari värähdä koskaan. Seksi hänellä on mielessä kerran puolessa vuodessa ja silloinkin miehen fyysinen kunto lopahtaa. Olen itse todella väsynyt ja kyllästynyt kun aikuinen ihminen ei suostu näkemään omaa parastaan. Mitään muuta selitystä tällaiselle jästipäisyydelle en keksi, kuin vajaaälyisyys. Kun meillä on kaikki se tutkimustieto saatavilla ja kun minä olen elävä esimerkki siitä, että ravinto, alkottomuus ja liikunta sopivassa suhteessa antaa energiaa ja parantaa unen laatua, niin miksi ihmeessä toinen tekee passiivista itsemurhaa sabotoimalla omaa terveyttään??

Anoppi on 60v ja ihan hemmetin raihnainen tapaus iltakaljoitteluineen, kun taas oma äitini on 6v vanhempi ja pyöräilee ja liikkuu edelleen normaalisti, sekä pyrkii syömään hyvin ja elää alkottomasti. Kyllä hyvin on merkit ilmassa, mikä meitä avioparina odottaa, jos mies ei lopeta itsensä myrkyttämistä.