Miten tämä yleisesti käsitetään
Taustaa sen verran, että viimeisistä deittailuajoista on kauan. En tiedä, onko käsitykset muuttuneet, siksi kysyn yleistä mielipidettä.
Jos tapailukumppani sanoo haluavansa viedä toisen ulos syömään ja leffaan, niin miten käsitette asian? Kyse ei ole ensi treffeistä vaan tapailua on muutama kuukausi takana. Sillä ei ole väliä, onko sanoja mies vai nainen eli ei tehdä tästä sukupuolikysymystä.
Haen siis tällä, että kumpi homman järjestää ja kustantaa tai tehdäänkö se yhdessä?
Kommentit (4)
Jos "joku haluaa viedä toisen" elokuviin/teatteriin/näyttelyyn/kissanristiäisiin, on hän kyseisten kinkereiden järjestäjä ja maksaja. Sitten kun ollaan avo- tai avioliitossa, ei ole väliä kumpi maksaa.
Aiemmin ollaan kyllä käyty ulkona ja molemmat sopineet yhdessä tekemisistä ja maksaneet omansa. Ensimmäistä kertaa toinen osapuoli vaan käytti tätä ilmaisua ja oman käsityksen mukaan tämä tarkoittaisi, että toinen järkkää ja kustantaa, mutta homma meni samoin kuin aiemminkin.
Kyllä jos käytetään nimenomaan sanaa "vien" sinut ulos syömään ja leffaan, niin kyllähän se pitää ymmärtää niin, että viejä maksaa. En tiedä onko tuokin nykyään kokenut jonkin inflaation, että toisen vieminen jonnekin on vain sanahelinää ja kumpikin maksaa itse. Kummallista ja törppöä?
Kuinka te olette nämä kuukaudet aiemmin tapailleet? Ette ole käyneet ulkona syömässä ettekä leffassa? Vaan tehneet mitä?