Vuorimännyn leikkaus
Haluaisin istuttaa vuorimäntyä etupihalle koivuangervoaidanteen eteen - siis lähemmäksi talon seinää. Tiedän, miten vuorimänty pidetään matalana - netissä on runsaasti ohjeita, mutta miten saan sen pidettyä kapeana, että mahtuu talon ja koivuangervoaidanteen väliin. Siinä on ehkä jotain metri tilaa sitten, kun angervoaidanne on kasvanut täyteen mittaansa. Kasvaako vuorimänty joskus väistämättä liian suureksi? Kääpiövuorimänty on liian matala (0,5 - 1m). Pensassembra olisi kaunis mutta matala ja hidaskasvuinen sekin. Asun vyöhykkeellä IV, joten monet havukasvit eivät käy. Paikka on myös aika kuiva, joten tuijatkaan eivät sovi.
Kommentit (12)
Tiedän, että vuorimännystä voi tulla ruma hoitamattomana ja väärässä paikassa. Käykö puolivarjo? Saako jostain 150-senttiseksi kasvavan pensassembran? Käykö sille puolivarjo? Miten saan asioista tietävät huomaamaan kysymykseni?
Kokemuksella. ei mitenkään. Se vain jatkaa leviämistään kohti maata, muuttaa hiljalleen runkomallia terhakasta puskasta lattanaksi jonka rungon keskellä kiva kuoppa, muistuttaa muutaman vuoden päästä latteaa soppalautasta.
Jos terhakkaa kaipaat niin tuijat.
Vuorimänty kasvaa väistämättä tuohon tilaan liian suureksi, joskaan ei kovin nopeasti. Jos paikka on kuiva, mitä tahansa siihen istutat, sitä pitää kastella. Mitä muuten tarkoitat kuivalla paikalla? Onko katos tai räystäs esteenä sadeveden pääsylle vaiko maa kivikkoista? Katokselle ei voi mitään, mutta maata voi parannella.
Parhaiten saat neuvoja oman alueesi puutarhafirmoilta, täällä ykkösalueella taitavat menestyä eri kasvit.
Muuten vuorimäntyä leikataan ennen juhannusta siten, että leikataan puolet tai vähän enemmän vuosikasvustoista kokonaan pois.
Vierailija kirjoitti:
Kokemuksella. ei mitenkään. Se vain jatkaa leviämistään kohti maata, muuttaa hiljalleen runkomallia terhakasta puskasta lattanaksi jonka rungon keskellä kiva kuoppa, muistuttaa muutaman vuoden päästä latteaa soppalautasta.
Jos terhakkaa kaipaat niin tuijat.
Taidat olla mun naapuri. T:1
Aika täyteen tunget seinänvierustan. Siihen pitäisi jättää suht leveä ja läpäisevä vyöhyke sadevesiä varten.
Aloittaja täällä. Ei tule ihan seinän viereen, mutta tila on silti kapea. Sikäli kuivahko maa, että on "rinteessä", siis loiva kallistus. Mitä havuja (tai muuta) voin istuttaa tuohon paikkaan täällä vyöhykkeellä IV, että näkyvät hieman koivuangervojen takaa tielle? Eli taustaa haluaisin angervoille.
Älkää jättäkö puita seinänvereen ja ei varsinkaan pohjoisseinään joka ei kuivu koskaan. Jokainen tuulenvire joka viedään pois pohjoisseinästä on potentiaalinen kasvupaikka homeelle. Seinästä pitää päästä kosteus pois.
Meikä just kuvasi homekasvattamon pohjoisseinää jota ennen sanottiin kouluksi. Syvän tummanvihreää oli ja siellä täällä saattoi havaita villan keltaisen perusvärin.
Joo vuorimännyn kasvutapa on aivan muuta kuin haluat. Älä osta sitä.
Aloittaja taas täällä. Kiitos vastauksista. Olen varmaan väärässä paikassa - muut aiheet ovat niin repäiseviä. Ideoita silti kaipaisin vielä. Mitä teen?
Onko kokemuksia pensassembrasta? On kuulemma vielä harvinainen Suomessa, mutta erittäin kestävä.
Naapurin pihassa on helvetin ruma vuorimänty. Älä sellasta pihaas istuta.