Kampaajat ja muut hiusten vaalennuksesta tietävät!
Blondit latvani ovat taas taittuneet keltaiseen. Eipä tuo tuhkanvaalea näytä kauaa pysyvän ilman kunnon hopeashampoota (oma hyväksi havaitsemani pääsi hetkellisesti loppumaan, ja keltaisuus ehti tulla ja jämähtää).
Hius on sinänsä todella vaalea, eli värjäyksen tarvetta ei ole. Vaan onko kampaajilla käytettävissä muita konsteja hiusten kirkastamiseen (takaisin tuhkanvaaleaan)? Tietääkö kukaan?
Kommentit (11)
Vierailija kirjoitti:
Voihan siihen laittaa kestovärin.
En haluaisi värjätä hiusta vaaleammaksi, sillä se on jo niin vaalea kuin voi olla. Sen sijaan sävy on väärä. Haluan keltaisuudesta eroon ja tuhkanvaaleaa tilalle.
Löytyykö kampaajilta jotain hopeashampoota tymäkämpää tavaraa hiuksen kirkastamiseen?
Meillä ainakin hanaveden suuri rautapitoisuus aiheuttaa vaalean värin muuttumista mm. keltaiseksi tai vihreäksi. Pese hiukset tislatulla vedellä? :P
Hei jatkan edelliseen, kampaajalta l'orealin hopeashampoo ja -hoitoaine ovat toooooooooooodella tehokkaat keltaisuuden estoon!
Hapettuminen ja vesi aiheuttaa kellastumista väistämättä. Hopeashampoot ja -hoitoaineet, sävytteet ja jätettävät hoitosävytteet auttavat.
Ei mun tietääkseni ole muuta kuin kestoväri, sävyttävät mousset, kevyesti sävyttävät tehohoidot ja hopeashamppoot. Kokeilen nyt seuraavaksi crazycolor värejä platinaa tai silveriä...
Kampaajilta löytyy sävytteitä joka laitetaan vaalennettuun hiukseen taittamaan keltaisuutta.
Cutrin Silver treatment hoitoaine. Maksaa about 18€. Riittää pariksi kuukaudeksi puolipitkiin hiuksiin. Pese ensin hiukset syväpuhdistavalla shampoolla. Laita silver treatment pyyhekuiviin hiuksiin, hiero se niin että on tasaisesti. anna vaikuttaa n. 15-20 min. Pidä vaikka kauemmin jos ei toimi :D Pitäisi lähtee keltaisuus. Mulla ainakin toimii. Mutta hiukset voi jäädä vähän sinertäväksi joten kokeile ensin kuinka kauan on sulle hyvä vaikutusaika. Itse laitan aina viikonloppuna saunassa.
Saako taka-aasialaisesta vielä rumemman blondaamalla?
Kyllä
Eikö kukaan tiedä?