Vastuuta paikoissa esimies. Sain taas tehdä pomon hommat
Teen tiimityötä, jossa on joka vuorossa aina oltava vähintään 2 työntekijää. Tänäaamuna kollega, joka on huomenna kanssani iltavuorossa, ilmoitti olevansa sairas.
Klo 8 sanoin pomolle, että hänen tarvisi löytää tuuraaja huomiseksi, etten joudu koko osastojen hoitamaan yksin. Klo 11.30 törmäsin toiseen kollegaan (joka tekee töitä pomon "vieressä") ja kysäisin tietääkö tämä onko pomo hoitanut tuuraajan huomiselle. Joo ei ollut, mutta pomolla oli ollut vähän huono olo, joten klo 11 tämä oli poistunut paikalta hoitamatta henkilökuntaa huomisen vuorolle.
Koko aamupäivässä ei siis ollut löytänyt aikaa yhdelle puhelulle, vaikkei mitään tavanomaisesta poikkeavaa, kiireistä ollut hoidettavana. Soitin perään pomolle ja kysyin onko hän hoitanut mulle parin huomiseen iltaan. Kuulemma ei. Kysyin kuka sen järjestää ja hän ilmoitti, että joku talossa oleva saa sen tehdä. Piste.
Ei delegointia, kuka hoitaa? Ei organisaatiokykyä; vuorojen vaihtoa. Ei vastuunottoa; pomon tehtävä järjestää henkilökuntaa paikalle. " joku saa hoitaa... " no sain sitten itse junailla huomisen illan, etten joudu yksin tekemään koko osaston iltaa. Ja tätä vastuun pakoilua ja tekosyiden keksimistä on ollut nyt pari vuotta, hivenen alkaa hermoja kiristämään.
Kommentit (9)
Ja otsikko siis : vastuuta pakoileva esimies.
Onko pomolla pomoa? Tuosta olisi aiheellista käydä keskustelemassa, ei ole oikein tuollainen. Vie asia eteenpäin.
Viet asian eteenpäin pomon pomolle ja työsuojeluun ja luottamusmiehelle
Ja eipä siis tee mieli edes tervehtiä koko akkaa enää. Toivottavasti "voi huonosti" sekä torstain että perjantain.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Ap on tyhmä lähihoitaja.
Juu ei ole 😄
Ap
Pomotkin on vain tavallisia ihmisiä, ei mitään jumalia. Huonoja päiviä sattuu kaikille. Yritä ymmärtää.
Vierailija kirjoitti:
Pomotkin on vain tavallisia ihmisiä, ei mitään jumalia. Huonoja päiviä sattuu kaikille. Yritä ymmärtää.
Huononakin päivänä pitäis ne työt tehdä, koska muuten joku jää seuraavana päivänä pulaan. Ja esimiehellä kuuluisi olla jonkinnäköinen mielenkiinto hommansa hoitamiseen, eikö? Ettei alasten tarvisi jatkuvasti paikkailla pomon unohduksi/jättämättä tekemisiä/myöhästyneitä tehtäviä.
Ap
Ja näitä " vähän huono olo"-kotiinlähtöjä pomolla on pari kertaa kuukaudessa, etenkin jos pitäisi jotain asioita saada hoidettua. Ja sitten ei millään ehdi. Joo ei, jos useasti tulee häivyttyä paikalta vähän aiemmin.
Ap