Onko joku saanut apua työpsykologilta?
Jos niin millaiseen pulmaan?
Ahdistaa oma paikka työyhteisössä. Tuntuu etten kuulu mihinkään :(
Kommentit (5)
Sain jotain apukeinoja, ja sellaista ajatusapua. Oon vielä samassa työpaikassa, mutta haen koko ajan uutta. Lähinnä oli tosin mukava purkaa ajatuksia pois omasta päästä vaivaamasta, ja ehkä hieman rohkeutta miettiä tulevaa. Enää en jaksa stressata töitäni, teen ne ja lähen sit kotia. Kun ei työpaikka millään lailla motivoi eikä tukea töihin saa, niin teen mitä voin ja annan esimiehen etsiä resurssit muualta, jos jotain jää tekemättä. Paska duuni ja paskempi duunari.
Itse olen hieman syrjäytynyt muusta porukasta osittain myös omasta syystäni ja päivittäinen töissäoleminen on raskasta. En osaa "tuppautua" seuraan ja helposti vetäydyn kun toisilla on hauskaa.
Esimies ei taida tossa pystyä auttamaan, taitaa olla omien korvien välissä tämä ongelma.
En uskaltaisi mennä työpsykologille ettei jää tietoja työnantajalle.
Mulle tarjottiin, kun sairastuin syöpään. En halunnut, sanoin, että mulla on oma hyvä "tukipiiri", jolle voin puhua kaikesta.
Mulle tuli burn out edellisessä työpaikassa. Kävin juttelemassa työterveyspsykologin luona. Vika tosin oli varsin suuresti myös työyhteisössä ja johtamisessa eikä omassa päässäni, mutta silti päädyin siihen että lähdin pois siitä paikasta. Psykologin juttusilla käynnistä oli se hyöty, että tajusin etten ole yksin omituinen ja syyllinen loppuunpalamiseeni.
Kannattaa keskustella myös esimiehen kanssa, jos hän on sellainen, että hänen kanssaan voi keskustella. Tuollaiset työyhteisöongelmat kuuluvat esimiehelle - tai ainakin pitäisi kuulua. Aina ei heitä kiinnosta, kuten tuossa omassa edellisessä työpaikassani oli.