Mitäpä ruokaa mammat pistää isänpäivänä pöytään?
Niin siinäpä se. Ei tarvii vastata mitään p*llua pöydällä-tyylisiä, se puoli on kyllä hoidossa. Mutta itse arvostan, rakastan ja haluan muistaa lasteni isää isänpäivänä, jollain lahjalla joo, mutta yleensä hyvällä ruoalla. Kaipaan uusia ideoita siihen ainaiseen pihviin lisukkeineen, joten mitäpä teillä on isänpäivänä päivällisellä?
Lohta olen hieman miettinyt, mutta en ole vielä päättänyt. Lapset (7 ja 3) saavat tehdä jonkun jälkkärin. Ja kakun haluavat ehdottomasti tehdä.
Kommentit (11)
Minä en ikinä laita meillä ruokaa (mies tykkää kokata ja on siinä minua parempi), joten isänpäivän kunniaksi menemme ravintolaan.
Meidän iskä tykkää eniten intialaisesta, joten sitä. Eli teen kanaa tikka masala, riisiä ja varmaan kasviscurrya, lisukkeeksi teen naan-leipää, jugurttiraitaa ja sitten ihan vaan tuoreita vihanneksia, kaupasta mango-chutneya. Jälkkäriä en tee, mutta juustokakkua sitten kahvin kanssa.
Jos se pihvi on kuitenkin miehen lemppari, niin miksi et tekisi sitä?
Tai jospa ihan suoraan kysyisit, mikä olisi miehen mielestä kova juttu?
Ruoka käydään syömässä jossain perusravintolassa ja täytekakku ostettiin kaupasta.
Mieheni aikoo paistaa kokonaisen kalkkunan. Syömään tulevat hänen lapsensa puolisoineen sekä minun vanhempani.
Minä syön vanhempieni luona, äitini laittaa pystyyn todennäköisesti satakuntalaisen noutopöydän. Tyttäret vien isälleen, eli eksälle, siellä varmaan saavat grillimakkaraa tai parhaassa tapauksessa tonnikalapiirakkaa. Isän puolen isoisän luona ehkä ostokakkua.
Nykyisen mieheni isänpäiväjuhlallisuuksia olen noudatellut kiltisti yli kymmenen vuotta. Tänä vuonna kumminkin tuli kuppi täyteen hänen aikuisten lasten kanssa, lähinnä koska ystävällisyyteni ja avuliaisuuteni on tulkittu näköjään ympärivuorokautiseksi hyväksikäyttömahdollisuudeksi. Pärjännevät keskenään sitten täällä miten tahtovat, itse en osallistu asiaan mitenkään.
Miehellä on kolme aikuista lasta ja kahdeksan lapsenlasta. Onhan siinä sitten porukkaa jo muuhunkin kun sohvalla makoilemaan. Toivottavasti ei ole paljon tavaroita rikki kun tulen kotiin.
Näin isimiehen näkökulmasta syksyinen "beef & BJ" voisi olla aika kova juttu...keväinenhän on kuukausi ystävänpäivän jälkeen.
Porsaan ulkofileleikettä, valkosipuliperunoita, uunijuureksia, bearnaisekastiketta.
Kahvin kanssa lasten leipomaa kakkua/piirakkaa tmv.
Kai se on sitten sitä stroganoffia, mistä jo viime viikolla mainitsi, että tekisikkö? No joo, voin tehdä ja perunoiden kera.
Meillä on ruokahommat jaettu siten, että opiskelevat pojat hoitavat alku- ja jälkiruuan. Itse teen pääruuaksi osso puccoa, miehen lempparia ja risottoa.
Mennään anoppilaan syömään, oletettavasti tarjolla on erinäisiä laatikoita ja karjalanpaistia sekä valkosipulikermaperunoita.