Oletko yhteiskunnan kermankuorija vai laskunmaksaja – Hae vastaus Ylen Vastinetta veroille? -palvelusta
http://yle.fi/uutiset/3-9251161
Itse lapseton kolmekymppinen pariskunta, molemmat töissä eikä lapsia joten taidetaan olla laskunmaksajia. Viimeiden viiden vuoden aikana mä oon saanut kelan sairauspäivärahaa puolisen vuotta, tuollaista ei otettu laskurissa huomioon, muutenkin suppea kysely mutta saahan tuolta jtn osviittaa.
Kommentit (9)
Siis voi jumalauta miten asenteellinen otsikko taas kerran. Mitä vittua?
Miksi YLE menee tuollaiseen asenteelliseen populismiin mukaan? Kyllä, sosiaaliturvan väärinkäyttöä varmasti esiintyy, mutta eiköhän monella yhteiskunnan tukien varassa eläminen ole ihan riittävän vaikeaa muutenkin ilman että sitä taivastellaan ja osoitellaan. Itsekin olen tulonsiirtojen varassa eläneestä perheestä mm. vanhempani sairauden takia ja voin kertoa että emme olleet mitään "kermankuorijoita".
Täälläkin kolmekymppinen lapseton pari, hyvin pitkälti ollaan elämässä oltu maksajien osassa. Tuon vertailun mukaan meidän viiteryhmä maksaa toiseksi eniten. No ei mua haittaa. Täytyy vaan sanoa että törkeetä miten kahden vanhemman perheet on lähes aina maksajapuolella, kun yh:t on saajapuolella.
Jos ei ole erityisen suuria tuloja niin on kyllä enemmän saajana kun maksajana tässä yhteiskunnassa. Riippumatta siitä onko lapseton pariskunta vai ei.
Juuri nyt olen siellä maksajien lokerossa, mutta silti kohdallani vaaka on vielä enemmän saamapuolella. Olen nostanut 6 vuotta opintotukea, olen ollut hetken työttömänä ja saanut työelämässä ollessani asumistukea. Toisaalta ehdin tehdä monta vuotta töitä ilman että saan niistä senttiäkään eläkettä.
Minulle maksaa Varma työeläkettä lähes 40 vuoden työssäolon ajalta: työnantajani ja itse olemme työeläkkeet maksaneet rahastoihin aivan suoriteperusteella palkkojen perusteella. Nyt sitten olenkin sosiaaliturvan saaja! Heko heko. Jos olisin kansaneläkeläinen, asia olisi ilman muuta toinen.
Olisi varmaan ollutkin parempi, että työeläkettä ei olisi peritty, vaan jokainen saisi eläkkeitä vastaavan palkan käteensä ja sijoittaisi eläkerahat itse.
Lisäys kohtaan 9. Vero-%:ni on lähes 30 nytkin, mutta toki mielelläni veroja maksankin.
Ei suomessa kannata todellakaan yhteiseen kassaan mitään kantaa. Suomalainen hyvinvointiyhteiskunta on myytti, ja sen kritisoiminen on tabu. Meillä on kulissit enään pystyssä mutta kuitenkaan ihmiset eivät näytä tajuavan että hyvinvointi on muuttunut pahoinvoinniksi. Sitten vielä väitetään että maksamalla lisää veroja asia jotenkin paranee....
Herätkää ja katsokaa miten asiat hoituvat ulkomailla, oikeissa hyvinvointiyhteiskunnissa kuten saksa, kanada, ruotsi... melkein mikä vaan maa. Jopa välimerenmaissa paljon parempi ja ilmainen terveyden ja vanhustenhoito. Suomessa kaikkien verojen, maksujen ja sääntelyn takia ostovoima on älyttömän huono.