9kk vauva nukkuu vain yhdet päiväunet, nekin usein tunnin tai alle. Yöllä nukkuu 12-13h.
Minusta aika vähän, mutta kun ei nuku niin ei nuku... Tänäänkin hyssyttelin tunnin ulkona rattaissa että olis nukkunu toiset unet (ekat 12-12.45). Nyt justiin nukahti yöunille, herää varmaan 9 maissa aamulla.
Kommentit (9)
Esikoisen säännölliset päiväunet loppui silloin parivuotiaana ja päiväkodissa paasattiin ettei aivot kehity. Hän nukkui sen 4h tai ei ollenkaan, joka kyllä loogista että ottaa univelan takaisin joskus. 2,5v jälkeen ei ole nukkunut kuin autossa päivällä. ap
Parempihan se on, että nukkuu yöllä kunnolla.
Vierailija:
Semmoisen havainnon olen vuosien mittaan tehnyt, että paljon vauvana nukkuvat eivät ehkä ole niin näppäräaivoisia kuin virkeämmät ikätoverinsa. Tämä tosiaan vain oma tekemäni ihan hassu huomio.
T. Vähäunisten, mutta sitäkin näppärämpien vauvojen äiti ;)
mun 9kk kaksoset nukkuu 7-8h yolla ja kaks kertaa 1h paivalla joten hyvin paljon vahemman ku sun ja silti kaksoset aina pirteina ja ilosina. toiset vaan ei tarvii niin paljoa unta.
Ihan riittävästi nukkuu mielestäni.
Ei päivällä väsytä. Musta nukkuu ihan tarpeeksi.
Meidän vauva nukkui myös päiväunet pienissä pätkissä, n 1-2 h yhteensä. Meillä neuvolantäti valitti, että lapsen pitäisi nukkua vähemmän yöllä, jotta nukkuisi enemmän päivällä... Mitä järkeä?
No, en muuttanut rytmiä. Nyt lapsi on 1v 4 kk ikäinen ja nukkuu jo 2 tunnin päiväunet!
Nukkuu aivan tarpeeksi. Miksi pitää nukuttaa, jos ei ole väsynyt?
niin vähältä kuulostaa. Mutta on tuollaisiakin, vähäunisempia, jotka sitten ilmeisesti yöllä ovat sikeämmässä tai muuten saavat sen tarvitsemansa levon siitä. Semmoisen havainnon olen vuosien mittaan tehnyt, että paljon vauvana nukkuvat eivät ehkä ole niin näppäräaivoisia kuin virkeämmät ikätoverinsa. Tämä tosiaan vain oma tekemäni ihan hassu huomio.
Nukkui sitten yhdet tunnin tirsat päivällä ja tuon 13 h yöllä. Sikeästi kyllä nukkui yöunensa, että varmaan oli virkistävää unta.