Onko työhakemusten lähettäminen yleensä turhaa?
Suurin osa työpaikoista menee suhteilla / avoinna oleva paikka siirtyy jo henkilöstössä olevan työtehtäväksi. Hakemuksia lähetetään myös nykyään satoja, joten todennäköisesti se oma hakemus hukkuu niiden satojen joukkoon.
Kommentit (5)
Ei, jos työhakemuksen lähettäminen on edellytys työttömyyskorvauksen saamiselle. Minäkin olen viimeiset ( kirjaimellisesti?) työpaikkani saanut nimenomaan MOL:n sivun ilmoituksen perusteella.
Ja kyllä on aina silloin tällöin oikeasti avoimia paikkoja. Haluatko tietää niistä enemmän? No, minäpä kerron: joskus on niin kelju paikka, että kukaan ei suostu vapaaehtoisesti menemään, ks. tämän palstan ketju kauheimmista työpaikoista.
Ei, olen oman alani paikat saanut avoimien hakujen kautta. Talon sisältäkin on toki etsitty ja ehdotettu jatkoja
Ei ole turhaa, jos haluaa töitä. En ole ikinä saanut työpaikkaa lähettämättä hakemusta. Ei kaikki paikat suinkaan mene "suhteilla" ja vaikka menisikin niin kyllä niissäkin on yleensä joku hakuprosessi, ja siinä on mahdollisuus näyttää osaamisensa, esim. että jää mieleen seuraavaa aukinaista paikkaa varten. Mutta jos asenne on lähtökohtaisesti nuiva, kuten ap:lla vähän kuulostaa olevan, niin se on iso syy miksei tule koskaan valituksi, koska se näkyy myös päällepäin.
Tulin juuri työhaastattelusta, johon pääsin (yllätys!) hakemuksen laittamalla. :)
On se yleensä aikamoista lottoa. Jos sille alkaa laskea tuntihintaa niin pakkaselle menee.