Blogeja joiden taso on laskenut kuin lehmän häntä
Xenian blogi. Viimeisen vuoden ajan postaukset on ollut äärettömän lyhyitä! Tollasten postausten tekoon menee max.15 min. Ja rahaa tulee...
Itse käyn nykyään ehkä kerran kahdessa viikossa kurkkaamassa ja täytys lopettaa sekin vähäinen käynti kun tietää jo valmiiksi, että ei siellä mitään mielenkiintoista ole enää ollenkaan... :D
Kommentit (20)
WTD. Mainos, mainos, kaupallinen yhteistyö, mainos, mainos, lyhyt sponsoroimaton postaus, kaupallinen yhteistyö...
Anna ja Sebastian, tuntuu että he eivät enää edes yritä.
Mutsis on= nykyisin ihan mitätön anti.
Kaunis pieni elämä= ei päivity tarpeeksi
Elämää villa Honkasalossa=ei kehtaa päivittää
En tunne blogimaailmaa (muuten kuin Vauvan kautta), mutta ap:n otsikko ei yllätä. Olen ymmärtänyt, että suurin osa nuorehkojen naisten pitämiä blogeja ovat jonkinnäköisiä julkisia, editoituja päiväkirjoja, ilman mitään varsinaista teemaa/ näkökulmaa. "Mun elämä" tai "mun sisustus" tyhjenevät aiheina aika nopeasti.
Bloggaajat ovat harrastajakirjoittajia, eli he eivät kirjoita ammattimaisesti tai ammattilaisasenteella. Silloin tason ylläpitäminen on vaikeaa.
Ruokaharrastajien pitämä Pastanjauhantaa -blogi, ainoa, jota seuraan, on pysynyt varsin tasokkaana jo vuosia. Aihe on tiukasti rajattu, tekijät innostuneita, seuraajien kommentit ja lisäykset rikastuttavia.
Olin aikeissa tehdä aloituksen tästä samasta aiheesta mut nostankin vanhaa. Tosi moneen blogiin loppunu kiinnostus täysin, taso laskenu huimasti. Mielenkiintosesti alkaneesta tulee jatkuvaa yhteistyöpostausta, naurettavuuksiin asti lavastettuja kuvia muka arjesta ja hätäsesti kirjoitettuja tekstinpätkiä vailla mitään sisältöä. Tuolla yllä mainittu juuri Char ja Coco Sweet Dreams parhaat esimerkit. Oon lukenu Cocon blogia pari vuotta ja kaikki aiemmin kiinnostava elämä ja kodikkuus on kadonnu, jäljellä jotenki epätoivonen yliyrittäminen joka näkyy blogissa ja Instassa. Charin kuvat ja tekstit on pelkkiä muualta lainattuja kliseitä ja niin nähty. Näistä blogeista on kadonnu persoona, samanlaisia on kymmenen tusinassa. Ei jaksa enää kiinnostaa. Stella Harasekin blogissa häiritsee ne jatkuvat yhteistyöt mut Stella osaa kyllä kirjoittaa ja kuvat on mielenkiintosia, vaikka varmasti usein tosi harkittuja niin niissä on elämää. Vienalla samoin, hyviä kuvia ja hyvä tyylitaju.
Muita en ole enää seurannut viime aikoina. Mitäs mieltä muut? Oisko jtn kiinnostavaa freesiä blogia, lifestyle tai lapsiperhe tms. joka ois seuraamisen arvonen?
Bloggaago Anna tai Sebastian enää tahoillaan?
Onko niissä mitään tasoa alunperin ollut? Ehkä keskitasoa korkeintaan esim. ulkomaisiin blogeihin verrattuna joihin on panostettu aivan eri tavalla, mutta nythän suurin osa suomalaisista blogeista on enää ala-arvoista moskaa eli joko kehujen kerjäämistä tai sponsoreiden kerjäämistä ja tuotetuputtelua. Tai vaihtoehtoisesti rahastetaan viattomien vauvojen tai lasten kuvilla mikä on ala-arvoisempaakin ala-arvoisempaa, moukkamaista suorastaan.
Toi big to be me. En ihmettele, että sai fudut Fitfashionilta. Oli tosi hyvä blogi ennen, mutta ei taida olla enää kirjoitettavaa. Perheblogi ei itseäni kiinnosta. Toinen on Nelliinan vaatehuone. Usein tosi lyhyitä postauksia, joista saa kuitenkin varmaan hyvin rahaa. Jos aloittaisi nyt tuolla tasolla, mitä on nykyään, ei tulisi todellakaan suosituksi.
Kumpikin blogeista oli aikanaan hyviä, mutta ei kai sitä loputtomiin jaksa panostaa. Ihan ymmärrettävää sinänsä.
Pakko valitettavasti sanoa Plusmimmi (vertaan kyllä lähinnä More to Love-aikoihin).
Ennen pukeutuminen oli värikkäämpää ja omaperäisempää. Usein tuli hyviä kantaaottavia kirjoituksia huumorilla höystettynä.
Ehkä hän on nykyään tyylikkäämpi ja ehkä itsensä hyväksymiseen ja muihin blogin teemoihin liittyviä kannanottoja ei enää tarvita, kun muutkin sanovat niitä. Silti on vähän ikävä vanhaa meininkiä ja sitä ilon tunnetta kun aikoinaan MTL:n kautta löysi netin nuorekkaat shoppailuvaihtoehdot plussakokoisille, eikä tarvinnut enää ostaa jostain masentavasta Lindexin generous-nurkasta.
Inhimillinen turhamaisuus. Tylsä.
Xenian blogit on kyllä niin heikkoja viritelmiä edelleen, mutta näköjään tienaa ihan kivasti.
Nopeampi olisi ehkä luetella blogeja, joiden taso on noussut...
- Mutsis on (ei varmaan tarvitse perustella?)
- Uino (no sama kuin edeltävällä)
- Mutsis on boggaajan siskon Eveliinan blogi...
- Sara O ja Saijis, samaa höttöä molemmissa päivästä toiseen.
Kun noita sisaruksia miettii, on olemassa paljon mielenkiintoisempia blogeja jotka ansaitsisivat paikan portaaleista heidän sijastaan. Harmi niille, jotka panostavat blogeihinsa ilman minkään näköistä palkkiota.
Xenias day ja Coconut white. Nykyisin klikkaan blogeihin ehkä kerran kuussa ja sisällön saa luettua muutamassa minuutissa.
Mutsis On, Karkkipäivä, Ostolakossa
Vierailija kirjoitti:
Mutsis On, Karkkipäivä, Ostolakossa
Aijaa, musta Ostolakossa on ollut loistavassa vedossa jo pitkään! Sopivassa suhteessa kiinnostavia uutuuksia ja Korean ihmeellisyyksiä.
Ostolakossa ei mustakaan taso todellakaan ole laskenut! Alotin pari kuukautta sitten pitkästä aikaa uudelleen lukemaan.
Mutsis on joo todellakin. Uino myös. Mungolla ihan liikaa mainoksia. FFP-Jennistä ei enää kuulu lainkaan.
Uino. Pelkkää mainostusta ja blogijuttuja. Kardashian-lookin imitointia.
Eeviskäinen. Pelkkiä mainoksia. Insta täynnä typeriä merkkilaukkuja, jotka myy suoraan kuvan ottamisen jälkeen.
Coco -> en edes tajua näistä jutuista mitään.
Char -> Sisältö... öööö