Miten käyttäisit litran suppilovahveroita?
Kastike? Keitto? Ideoita? Taattuja reseptejä, mistä tulee hyvää?
Kommentit (10)
Keitto tai kuivaa ne ja laita vaikka jauhelihakastikkeen sekaan. Kuivattuna ne säilyvät pitkään ja voi miettiä mitä niistä tekee. On vaan pieni määrä tuo litra jos on tuoreena.
Piiras, perus suolainen pohja, kuullota sipulia, sieniä ja vähän pekonia, ruokakerma-muna seos ja juustoraastetta ja uuniin.
Kermainen kastike kuohukermasta, tarjoa sisäfilepihvin tai karitsan paahtopaistia kanssa.
Alkukeitto, sipulia, sienet, kasvisliemikuutiota, soseuta ja lisää kermavaahtoa. Mausta.
Nakkaisin roskiin, sienet on oksettavia.
Piirakka. Valmis pohja kaupasta. Sienet+purjoa ta kevätsipulia pannulle. Kulhossa sekaisin creme fraiche, kananmuna ja juustoraastetta (parmesan, emmental tms). Taikina vuokaan, sieni-sipuliseos taikinan päälle ja creme fraiche-seos päälle. Uuniin, n. puoli tuntia. Halutessaan piirakkaan voi lisätä myös vähän pekoninpaloja ja laittaa pekonia piirakan päälle ristiin koristeeksi.
No ihan ensin putsaisin ja paistaisin (freesaisin?) pannulla voissa niin, että keittyvät kasaan ja neste pois.
Sitten miettisin.
Ehkä pastakastike - sipulia, valkosipulia, kermaa noin yksinkertaisimmillaan. Tai ihan vaan sotkettuna pastan ja vaikka sulatetun voin ja jonkun yrtin kanssa.
Samalla periaatteella muhennoksena jauhelihapihvien/murekkeen/lihapullien kanssa.
Voisin myös säästää ja pakastaa suolaista piirakkaa varten. Kylmäsavuporo ja suppilovahvero tykkäävät toisistaan, toki pelkistä suppiksista ja muista kaviksista saisi herkullisen kasvispiirakan täytteen ihan vegenä.
Ai kun alkoi tehdä mieli suppiksia.
Kiitos paljon vinkeistä! Nyt vaan päättämään mitä tekisi, nuo piirakatkin kuulostaa tosi hyviltä. :) -ap
Voissa poistaisin nesteet pois, melkein rapeiksi ja sitten suolaa päälle, ah!
Tekisin pari pellillistä sienisämpylöitä.
Suppilovahverorisotto on taivaallisen hyvää. Käytö aitoa risottoriisiä ja reilusti parmesaania.
Putsaisin, silppuaisin ja freesaisin pannulla nesteet pois. Puolet laittaisin pakkaseen ja toisesta puolesta tekisin perinteisen sieni-kerma-sipulikastikkeen lihapullien tai murekkeen kaveriksi. Ja paistettuja perunoita