Ekstrovertit ovat harvoin syvällisiä ihmisiä
Ekstrovertit kaipaavat elämässään niin paljon toimintaa etteivät he ehdi tai jaksa pohdiskella syvällisiä kysymyksiä kovinkaan paljoa. Neuroottiset yksilöt pois laksettuna, ekstrovertit ovat myös liian onnellisia joutuakseen epätoivoiseen tilaan, jossa heidän on melkein pakko käydä asioita läpi monelta eri kantilta. Jotkut ekstorvertit voivat olla älykkäitä ja heillä voi olla paljon tietoa, mutta heidän ajattelunsa pyörii silti enimmäkseen yksinkertaisten materialististen seikkojen ympärillä.
Kommentit (5)
Onhan tuo sinänsä aika totta, että ääriektstrovertti vähemmän ennättää jatkuvien ärsykkeiden haun myötä syventää sisintään. En ainakaan ole tavannut syvällisen oloisesti ajattelevaa ekstroverttia.
Introverttien mahdollisesta syvällisyydestä ei kenelläkään ole tietoa.
Näillä palstoilla on aika paljon kaltoin kohdelluiksi itsensä tuntevia introvertteja, mutta suomalaiseen kulttuuriin on perinteisesti kuulunut introverttiuden arvostaminen. Tuon arvostuksen kääntöpuolena on suorastaan kohtuuton kritiikki sitä henkilöä kohtaan, joka sosiaalisissa tilanteissa ottaa ohjat käsiinsä, vaikka sitten pakon edessä.
Syvälliset keskustelut vaativat vähintään kaksi osapuolta, ehkä enemmänkin. Jos introvertti osapuoli ei lähde millään tavalla mukaan, ei se ekstroverttikaan jaksa viisauden kultajyviä heitellä. Puhuu sitten vaikka säästä.
Kyllä mä tiedän pari ekstroverttia ja ovat analyyttisiä ja syvällisiä.
Jos harrastaisin yhtä karkeaa yleistämistä, voisin tämän avauksesi perusteella sanoa, että introvertit ovat hyvin rajoittuneita oman ajattelunsa vankeja. Mutta en harrasta.