ultra ja keskenmeno?
Onko jollakin valitettavaa kokemusta siitä, että alkuraskauden ultrassa (ennen viikkoa 10) olisi todettu elävä sikiö, mutta kuollut vielä ennen NP-ultraa?
Kommentit (12)
Itsellä takana keskenmenoja, mutta nyt vasta menossa ekaa kertaa alkuraskauden ultraan, ja odottelen että keskenmeno tulee sen jälkeenkin, vaikka syke löytyis.
syke ultrassa rv n. 7, np-ultrassa rv 12+5 menehtynyt alkio vastaten n. rv 7+jotain :( Jos keskenmenoihin on " syy" , eli esim. hyytymistekijät, vasta-aine juttuja jne. niin voi hyvin käydä näin, MUTTA suurin osa keskenmenoista kun on alkuraskaudessa tapahtuvia alunperin " huonojen" alkioiden poistumisia, niin tuo 95 % varmaan pitää paikkansa. Mulla ilmeisesti hyytymistekijöissä ongelmia, sillä keskenmenoja yhteensä 3.
Vierailija:
Aika rankkaa kun aina väitetää keskenmenon olevan harvinaista kun ultrassa on jo todettu elävä sikiö. Ei se taida ihan niin olla. Terv. 2
Mulla ehti olla useampikin onnistunut ultra, mutta silti ei sydänääniä kuultukaan neuvolassa rv 14, kun niitä siellä eka kertaa yritettiin kuunnella. Ja niin oli sikiö kuollut vain muutama päivä np-ultran jälkeen, joka oli siis rv 12+5. Tuossa ultrassa kaikki oli hyvin ja koko vastasi viikkoja, jopa muutaman päivän isompi.
Ekassa keskenmenossani (yhteensä siis kaksi) en käynyt ultrassa ennen np-ultraa, jossa havaittiin sikiön kuolleen noin rv 11.
hyytymistekijät ym tutkittu, vikaa ei löytynyt, joten siksi mielenkiinnolla odottelen mitä tästä taas seuraa.
t. ap
Mielenkiinnosta kysyn, että onko ap:llä syitä keskenmenoihin löytynyt?
Itsellä kun oli 3 keskenmenoa ollut, niin aloin omasta halusta heti 4. kerran plussattuani syömään Disperiiniä ja oli lisäksi kaikenvaralta Lugesteron käytössä viikolle 10. Keskenmenojen syytutkimuksia ei mulla ehditty tehdä kun tulin raskaaksi samantien 3. keskenmenon jälkeen. Se 4. raskaus on nyt 1v. 4 kk :)
tutkittiin, mitään syytä ei löytynyt. =(
ap
Mulla todettiin toisen km:n jälkeen kohonnut fosfolipidivasta-aine, eli tukostaipumus niissä spr:n tutkimuksissa (mitään täydellisiä tutkimuksia ei tehty) ja kolmanteen raskauteen sain hepariinipistoshoidon ja minidisperin- tabletit avuksi. Nyt onnellisesti raskaus ohi ja vauvelilla ikää 3kk :)
jos olisi vielä jotain keinoja jolla raskaus saadaan mahdollisesti jatkumaan pidempään.
ap
selvinnyt, että jopa niissä tapauksissa joissa hyytymistekijöiden tutkimuksissa tms. ei ole löytynyt mitään syytä, on minidisperiinin avulla seuraava raskaus onnistunut. Jos tämän olisin tiennyt, olisin varmaan jo toisen keskenmenon jälkeen raskauduttuani aloittanut 100 mg disperiniä/vrk. Noitahan saa reseptittä. Konsultoin itse lääkäriä 4. raskaudessa heti testin tehtyäni ja sain vastauksen, että disperiinistä ja lugesteronista ei ainakaan ole mitään haittaa, vaikka ei ollut mitään tutkimuksia tehty. Itse olen vakaasti sitä mieltä, että 4. raskaus onnistui tuon " lääkityksen" avulla.
kahdeksas raskausviikko menossa.
ap
Itse ainakin söin niitä ihan eri syistä/tarkoituksiin raskausaikana.
7
Aika rankkaa kun aina väitetää keskenmenon olevan harvinaista kun ultrassa on jo todettu elävä sikiö. Ei se taida ihan niin olla. Terv. 2