Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vanhemmat yrittävät venkslata ihan hirveästi tuota 20h/vkossa päivähoito-oikeuttaan.

Vierailija
20.08.2016 |

Ei ole mennyt kuin pari hassua viikkoa uutta systeemiä ja kiesus mitä "rusinat pullasta" meininkiä tuolla kentällä onkaan! vanhemmat yrittävät saada kaiken mahdollisen ja kaiken oman mielensä mukaisesti. "Meille nämä ja nämä hoitopäivät ja näin ja näin monta tuntia päivässä" ja "laitoin hakemuksen jotta saisimme oikeuden pidempiin päiviin" ja "eikö meidän joonatan nyt voisi olla pidemmän päivän" jne.
Lisäksi lapsia joilla oikeus tuohon osapäivähoitoon ei haeta ns ajoissa. Mutta aamuisin kyllä tullaan ajoissa ja hieman etuajassakin sinne päiväkotiin, kuinkas muuten. Toisaalta, vaikka ei tultaisikaan niin silti se herranterttu on sieltä haettava aikataulun mukaisesti, ei esim 10-15min myöhässä jonka jälk vielä päivän kuulumiset kasvattajalta niin ollaankin jo lähes ½h menty yli siitä mitä "pitäisi".

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
20.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

No itse kun etsin töitä ja olen kahden lapsen kanssa kotona, niin todellakin toivon että myös hoitoaikoihin voi vaikuttaa esim. Työhaastattelun tai hakemieni apurahojen deadlinejen mukaan, joita hakemuksia teen yhteistyössä muiden kanssa. Enkä pystynyt juuri vaikuttamaan siihenkään, koska kunnalla on vapaa hammaslääkäriaika eikä sinne oteta 1 v ja 3 v mukaan..

Vierailija
2/3 |
20.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Öh, mitä ihmeen rusinat pullasta meinikiä tuollainen on että toivotaan tiettyjä päiviä tai aikoja?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
20.08.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärsin aloituksesta, että vanhemmat yrittävät venyttää hoitopäivää ja saada hoitoaikoja tarpeen mukaan eikäpidä kiinni siitä mitö on sovittu.

Jos hoitoaikaa on 20 h/vk, kyllä sen puitteissa luulisi työpaikka- haastatteluihinkin aikaa löytyvän.