Aurinkolasit sadepäivänä - tyylikästä?
Aamulla töihin mennessäni satoi. Harmaudesta ja sateesta huolimatta vastaani tuli useita naisia aurinkolasit päässä. Minusta he näyttivät hölmöiltä mutta mitäs te muut tykkäätte aurinkolaseista sadesäässä?
Kommentit (17)
Minulla on niissä vahvuudet, vaihdan töissä tavan lasit. Tällä valla näen pyöräillä töihin ja silmälasien linssit ei kastu.
Mä pidän monesti pyörällessä ja jopa kaupassa sisällä aurinkolaseja. Mulla aurinkolaseissa on voimakkuudet enkä jaksa raahata toisia lasia mukanani. Kun näkö on -6 ja -8 en voi ottaa aurinkolaseja poiskaan päästä edes sisällä, koska sitten en näkisi taas mitään. :)
mulla ainakin aurinkolasit rasittavat silmiä, jos niitä pitää liian pimeässä.
Käytän aurinkolaseja ympäri vuoden, oli sää mikä tahansa.
On hyvä kun syksy ja pimeys tulee. Suomalaisnaistenkaan ei tarvitse suojella herkkiä silmiään kirkkaalta auringonpaisteelta ja sateelta.
Pyöräillessä on hyvä käyttää suojalaseja tai muuten on ötököitä tai lentäviä siemeniä silmissä.
Käytän aurinkolaseja ettei kukaan huomaisi mustaa silmääni.
On se kumma kun ulkomailla aurinkolaseja käytetään vain auringonpaisteen suojana. Täällä meillä niitä käytetään pyöräilylaseina ja tuulisuojana! :-D
Pyöräilylasit ei oo aurinkolaseja.
Vierailija kirjoitti:
Pyöräillessä on hyvä käyttää suojalaseja tai muuten on ötököitä tai lentäviä siemeniä silmissä.
Hanki visiiri pyöräilykypärääsi.
Ihmisten silmien valoherkkyydessä on eroja. Omiani rupeaa usein särkemään pilviselläkin säällä, kun valtaosa muista ihmisistä ei todellakaan käyttäisi aurinkolaseja. Samoin omissani on vahvuudet, enkä pienen sadekuuron takia jaksa ruveta kaivamaan laukusta silmälaseja ja veivaamaan niiden kanssa.
Itsellä valoherkät silmät että helposti alkaa siristely kun häikii... Tosin en silti tänäänkään pitänyt aurinkolaseja :D Usein huomaan kuitenkin miettiväni etten kehtaa pitää aurinkolaseja ei niin aurinkoisena päivänä juurikin aloittajan kaltaisten ihmisten vuoksi. Kivempihan se kuitenkin olisi ettei naama rutussa tarvi olla pää kipeenä.
Tosin en usko että kaikilla samaa ongelmaa on kuin itsellä. Pitäähän tosi moni cool arskoja yökerhoissakin :D Itse en varmaan edes eteen näkisi siellä niissä...
Käytän aurinkolaseja ettei mua tunnisteta
Valoherkkyys. Ihan sama mitä muut ajattelet, minun on pakko nähdä liikkuessani.
Fotokromaattiset lasit vahvuuksin, niillä näkee sadesäällä/sumussa itse asiassa paremmin kuin ilman, riippuu tietenkin laseista mutta Serengetien suhteen pitää kyllä ehdottomasti paikkansa. Joten ei aurinkolasit tarkoita aina mitään tyylijuttuja, ja totta tuo valoherkkyyskin, jolloin lasit myös paikallaan..
Minulle on suositeltu aurinkolaseja (lääkäri ja optikko) koko kesän ja talvellakin hangilla ja ylipäätänsä uv-sätelyn välttämiseksi. Pilvetkään eivät suodata kaikkea säteilyä. Monella on sama tilanne; onhan Moni suomalainen operoitu larerilla silmistä. Silloin on oltava erityisen varovainen ettei arpikudosta kehity silmään. Toki kaikkien on suositeltavaa suojata silmänsä ja lastensa silmät.
En ymmärrä miksei jotkut käytä koskaan aurinkolaseja. Ryppyjä ja kaihia odotellessa sitten vaan. Ja tuntuu hölmöltä jutella auringonpaisteessa tyypin kanssa, jolla ei ole aurinkolaseja, kun itsellä kuitenkin on.
Itselläni on monesti käynyt niin, että kotoa lähtiessä (kävellen keskustaan asioille) paistaa aurinko, mutta muuttuu sitten pilviseksi. Annan olla aurinkolasit silmillä, kun mukavammin ne siinä kulkevat mukana kuin kauluksessa roikkumassa tai taskussa.