Voiko maustamattomaan jogurttiin laittaa puurohiutaleita ja syödä heti?
Vai tarviiko hiutaleiden tekeytyä jogurtin seassa, kuten tuorepuurossa, ennen kuin me voi syödä?
Kommentit (15)
Mä ainakin söin heti. Parempaa kyllä maustetun jugurtin kanssa. Ei kannata hotkasta isoa annosta kauheen nopeesti!
Mitä nämä kysymykset nyt ovat? Tottakai voi syödä heti.
Kyllä voi syödä suoraan. Varsinkin kaurahiutaleet on ihan ok syödä heti. Etkö ole koskaan syönnyt esim. penkkivelliä? Siinähän laitetaan kypsentämättömiä kaurahiutaleita kylmään maitoon ja laitetaan vähän sokeria ja syödään sellaisenaan heti. Toki kannattaa muistaa, ettei laita hiutaleita hirveitä määriä. Voi tulla vatsanpuruja, kun hiutaleet turpoavat vatsassa.
Varmaan voi, mutta miksi? Miksi ei söisi jugurttia vaikka marjojen/ hedelmien ja/ tai pähkinöiden kanssa ja puuron puurona. Siihen voisilmä ja maitoa, herkkua!
Voit sujauttaa mitä tahansa jugurttia vaikka sinne puurohiutalepakettiin, ja syödä ihan milloin sua itseä huvittaa.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä voi syödä suoraan. Varsinkin kaurahiutaleet on ihan ok syödä heti. Etkö ole koskaan syönnyt esim. penkkivelliä? Siinähän laitetaan kypsentämättömiä kaurahiutaleita kylmään maitoon ja laitetaan vähän sokeria ja syödään sellaisenaan heti. Toki kannattaa muistaa, ettei laita hiutaleita hirveitä määriä. Voi tulla vatsanpuruja, kun hiutaleet turpoavat vatsassa.
En ole ikinä kuullutkaan tällaisesta.
Syön päivittäin, nam! Maustamaton jugurtti ja kaurahiutaleet, herkkuni laihdutuskuurilla.
Kokeilin äsken. Laitoin Lidl turkkilaista jogurttia, kaurahiutaleita, joissa myös siemeniä, vähän jäisiä mustikoita, Steviaa makeutukseksi ja tilkka maitoa notkistamaan. Hyvää tuli.
Haluan kokeilla myös mysliä ja pähkinärouhetta tuomaan ruokaisuutta.
Ap
joka aamu ennen raskaaseen työnpariin..laitan kupin kahvia tippumaan. yhden ruispalan munalla ja salaatilla....sitten..kaurahiutaleita ja jogurttia lautaselle ja marjoja.itse kerättyjä päälle ja ei muuta kuin syömään..pitää nälän loitolla ja klo 9.15 aamukahvit työpaikalla :
Kannattaa kokeilla, mikä jugurtti on sopivan mietoa. Minä pidän AB-jugurtista, rasvattomasta ja maustamattomasta. Siihen sekaan esim. mysliä tai kaurahiutaleita (esikypsennettyjä, siis pikahiutaleita) ja marjoja tai vaikka banaania. On niin lempeää, ettei tarvitse edes sokeria lisätä. Jos on aikaa, niin voihan sen myslin tai hiutaleet antaa vetäytyä hetken ennen syömistä.
Minusta maku on parempi, jos seos saa vähän aikaa issikoitua!
Eiköhän se ole ihan makuasia.